Stopy procentowe w USA w dół

Pieniądze


Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 1,75-2,00 procent. W komunikacie podano, że utrzymuje się niepewność wokół perspektyw dla wzrostu gospodarczego w USA.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Przeciwko decyzji głosowali Esther George i Eric Rosengren, którzy chcieli, by stopy procentowe pozostały bez zmian. James Bullard wnosił z kolei o obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych do przedziału 1,50-1,75 procent.

Stopy procentowe w USA

Prezes Fed Jerome Powell, na konferencji po środowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, poinformował, że jeśli gospodarka będzie słabnąć, dalsze obniżki stóp procentowych mogą być konieczne.

- Istnieją ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB. Chodzi o spowolnienie wzrostu na świecie i politykę handlową. Jeśli gospodarka będzie dalej słabnąć, dalsze obniżki stóp procentowych mogą być konieczne - zaznaczył

- Nie oczekujemy, że się tak stanie, ale będziemy monitorować rozwój wydarzeń i działać w razie konieczności - dodał prezes Fed.

- Obniżka stóp procentowych ma zapewnić zabezpieczenie przed ryzykami dla perspektyw wzrostu PKB - dodał.

Jak wskazywał prezes Fed, ten cel może zostać osiągnięty dzięki umiarkowanym dostosowaniom polityki monetarnej.

Według prezesa Fed "można zauważyć dodatkowe oznaki słabości gospodarczej za granicą". Dodał, że "nadal istnieją znaczące ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w USA ze strony spowolnienia globalnego wzrostu PKB i napięć w handlu".

- Perspektywy wzrostu PKB na świecie obniżyły się od zeszłego roku. Napięcia w handlu ponownie ujawniły się. Wskaźniki ekonomiczne wskazują na spowolnienie inwestycji przedsiębiorstw - powiedział prezes Fed.

- Czynniki geopolityczne zwiększają niepewność w perspektywie kolejnych trzech miesięcy. Wzrost PKB spowolnił w Europie i w Chinach. Polityka handlowa ma wpływ na perspektywy dla wzrostu PKB. Fed wykorzystuje narzędzia, by zrównoważyć wpływ napięć handlowych. Bardziej akomodacyjna polityka monetarna pomogła utrzymać korzystne perspektywy dla wzrostu PKB - dodał.

Dolar się umacnia

Po decyzji Fed dolar umocnił się w stosunku do euro, jak i złotego. Około godziny 21.30 za amerykańską walutę trzeba było zapłacić niemal 3,94 zł, wobec 3,92 zł przed godziną 20.00.

Fed poprzednio obniżył stopy procentowe na lipcowym posiedzeniu. Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła wtedy główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 2,00-2,25 procent.

Protokół z wrześniowego spotkania Fed zostanie opublikowany 9 października. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 29-30 października.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl