Dobre informacje dla części kredytobiorców. "Może to wydawać się dziwne"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Tyrowicz: jako członkini RPP widzę wielką górę
Tyrowicz: jako członkini RPP widzę wielką góręTVN24
wideo 2/6
TVN24Tyrowicz: jako członkini RPP widzę wielką górę

Stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionym poziomie. Część kredytobiorców może jednak liczyć na spadek raty. Dotyczy to kredytów hipotecznych opartych o wskaźnik WIBOR 6M, od którego zależy wysokość oprocentowania kredytu.

Rada Polityki Pieniężnej podczas czerwcowego posiedzenia utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc. "Po raz kolejny pojawią się jednak obniżki rat kredytów hipotecznych. Może to wydawać się dziwne biorąc pod uwagę, że od ostatniej obniżki stóp procentowych minęło już 9 miesięcy" - wskazał Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Analityk zwrócił uwagę, że "dzieje się tak ponieważ w części banków aktualizacja oprocentowania kredytów odbywa się raz na 6 miesięcy, a taka aktualizacja wpływa na poziom raty w następnym miesiącu. Jeśli więc ktoś miał ostatnią aktualizację 6 listopada, to kolejna miała miejsce 6 maja, a niższe raty będzie płacił od czerwca".

Stopy procentowe a WIBOR

W przytoczonym przykładzie rata kredytu na 300 tys. zł, na 30 lat, udzielonego w listopadzie 2020 roku, spadnie z 2575 zł (przez ostatnie 6 miesięcy) do 2396 zł (od czerwca przez 6 miesięcy). "Spadek wysokości raty to efekt spadku WIBOR 6M z 7,82 proc. do 6,95 proc." - wyjaśnił Jarosław Sadowski. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

Rata kredytu opartego o WIBOR 6MExpander Advisors

Analityk zauważył, iż "jest spora szansa, że to dopiero początek obniżek". "Notowania kontraktów terminowych na stopę procentową pokazują, że za 6 miesięcy będziemy już przynajmniej po pierwszej obniżce stóp procentowych. WIBOR 6M może wtedy wynosić 6,3 proc." - wskazał Sadowski.

WIBOR 6M w ostatnim rokustooq.pl

Analityk podał, że w takim przypadku rata powyższego kredytu spadłaby do 2266 zł." Każdy spadek to oczywiście dobra wiadomość dla kredytobiorców. Należy jednak dodać, że rata po tych obniżkach wciąż będzie dużo wyższa niż wynosiła w początkowym okresie spłaty. Wtedy było to 1179 zł" - zaznaczył.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości