Ważny dzień dla kredytobiorców. RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

Autor:
//ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Gronkiewicz-Waltz: co NBP podniesie stopy procentowe, to premier dosypuje do drugiej kieszeni
Gronkiewicz-Waltz: co NBP podniesie stopy procentowe, to premier dosypuje do drugiej kieszeniTVN24
wideo 2/14
TVN24Gronkiewicz-Waltz: co NBP podniesie stopy procentowe, to premier dosypuje do drugiej kieszeni

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmie w środę decyzję o poziomie stóp procentowych. Większość ekonomistów i analityków zakłada kolejną podwyżkę. W cyklu, który rozpoczął się w październiku 2021 roku, stopy procentowe rosły już 11 razy.

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja we wrześniu br. wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Granicę 17 procent przekroczono po raz pierwszy od lutego 1997 roku. Wraz z rosnącymi cenami w górę idą też stopy procentowe NBP.

Podczas wrześniowego posiedzenia RPP podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 6,75 proc. W środę odbędzie się kolejne posiedzenie Rady. Dzień później odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

PAP/Maciej Zieliński

Prognozy

Większość ekonomistów spodziewa się, że stopy procentowe znowu wzrosną.

"W środę po południu Rada Polityki Pieniężnej dokona dwunastej w cyklu podwyżki stóp procentowych. Najprawdopodobniej stopa referencyjna zostanie podniesiona o 0,25 pkt. proc., do 7,0 proc. i będzie najwyższa od października 2002 roku" - napisał w komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Ekonomiści PKO BP uważają, że wobec dalszego, silnego wzrostu inflacji i w bardzo napiętym otoczeniu rynkowym RPP "będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych i ponownie podniesie stopy o 25 punktów bazowych". Podobnie uważają ekonomiści BNP Paribas, Credit Agricole, ING Banku Śląskiego i mBanku.

Z kolei mocniejszego ruchu w środę spodziewają się ekonomiści Santander Bank Polska. "Naszym zdaniem tym razem stopy pójdą w górę o 50 pb. Co prawda Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział rozważenie zera albo 25 pb, ale podkreślał też uzależnienie kolejnych decyzji od napływających danych. Według nas ostatnie dane domagają się silniejszego zacieśnienia niż 25 pb. W szczególności, że inflacja wcale nie obniżyła się we wrześniu, jak zakładała część RPP, ale poszybowała wysoko ponad wszystkie prognozy analityków" - ocenili przedstawiciele tego banku.

Z kolei według ekonomistów Banku Pekao Rada utrzyma poziom stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a z dalszymi podwyżkami poczeka przynajmniej do listopada.

Czytaj także: Raty kredytów mogą wzrosnąć. WIBOR trzymiesięczny najwyżej od 20 lat

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor://ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości