Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania RPP

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes NBP: liczę, że w czwartym kwartale będzie można obniżyć stopy (wypowiedź z 9 marca 2023)
Prezes NBP: liczę, że w czwartym kwartale będzie można obniżyć stopy (wypowiedź z 9 marca 2023)TVN24
wideo 2/5
TVN24Prezes NBP: liczę, że w czwartym kwartale będzie można obniżyć stopy

Stopy procentowe NBP w Polsce od kilku miesięcy są utrzymywane na niezmienionym poziomie. Podczas lutowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pojawiły się dwa wnioski o podwyżki stóp. Wyniki głosowania opublikowano na stronach Narodowego Banku Polskiego.

Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku, w związku z rosnącą inflacją, rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa była podnoszona 11-krotnie i wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. Rada w październiku ubiegłego roku zdecydowała się jednak utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, nie licząc sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego.

Rada nie zmieniła wysokości stóp procentowych także podczas kolejnych posiedzeń, mimo że członkowie RPP składali takie propozycje. Na stronach NBP opublikowano właśnie wyniki głosowań podczas posiedzenia 8 lutego br.

PAP

RPP odrzuciła wnioski o podwyżki stóp procentowych

Rada odrzuciła w minionym miesiącu wnioski o podwyżkę stóp - o 100 punktów bazowych oraz o 25 punktów bazowych.

Za wnioskiem o podwyżkę o 100 punktów bazowych głosowała tylko Joanna Tyrowicz. Pozostali członkowie - Adam Glapiński, Ireneusz Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk, Gabriela Masłowska i Henryk Wnorowski byli przeciw.

Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych na każdym posiedzeniu od października - od kiedy dołączyła do Rady - przy braku poparcia pozostałych członków RPP.

Propozycję podwyżki o 25 punktów bazowych w lutym poparli z kolei Ludwik Kotecki oraz Przemysław Litwiniuk.

Nie wiadomo, czy propozycje podwyżek stóp procentowych NBP pojawiły się również podczas ostatniego, marcowego posiedzenia RPP (7-8 marca). Na razie nie opublikowano wyników głosowania. "W przypadku, w którym Rada nie podejmie uchwały, informacje o wniosku i stanowiskach zajętych przez członków Rady w głosowaniu są publikowane na stronie internetowej NBP po upływie 6 tygodni od dnia głosowania" - czytamy na stronie NBP.

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano w dniach 4-5 kwietnia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz/Shutterstock

Pozostałe wiadomości