Kiedy obniżka stóp procentowych? Członek RPP wskazuje odległy termin

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Prezes NBP Adam Glapiński o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych
Prezes NBP Adam Glapiński o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowychTVN24 BiS
wideo 2/9
TVN24 BiSPrezes NBP Adam Glapiński o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych

Zapowiadane dodatkowe wydatki socjalne oddalają obniżki stóp procentowych do co najmniej końca 2025 roku - stwierdził w rozmowie z money.pl członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.

W ubiegły weekend rządzący PiS zapowiedział dodatkowe wydatki socjalne szacowane na ok. 26 mld zł.

- Jeżeli tak by było, to oddala nas od osiągnięcia celu, a po drugie oddala od obniżenia stóp - powiedział Kotecki. Dodał też: - Jeżeli dzisiejsza projekcja bez dodatkowych wydatków wskazuje, że nie dochodzimy do celu w 2025 roku, to nie powinniśmy liczyć na obniżki co najmniej do końca 2025.

Według niego dodatkowe wydatki podbijają inflację o ok. 2 pkt. proc. Kotecki dodał, że w obliczu wyższych wydatków i wyższej inflacji należy rozważyć podwyżki stóp.

Z ankiety przeprowadzonej przez "Obserwator Finansowy", w której zapytano 114 ekonomistów, wynika, że blisko 50 procent ankietowanych uważa, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe jesienią 2023 roku.

Stopy procentowe w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej podczas majowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzję w tej sprawie poznaliśmy tydzień temu.

PAP

To ósme posiedzenie z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc.

Czytaj także: "Stand-up prezesa Glapińskiego wyszedł na ulicę, mamy już teraz street art i zaraz będą graffiti">>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości