TVN24 Biznes | Pieniądze

Raty kredytów znów mogą wzrosnąć. Dzisiaj ważna decyzja w sprawie stóp procentowych

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
RPP zadecyduje w sprawie stóp procentowych
RPP zadecyduje w sprawie stóp procentowychTVN24
wideo 2/5
TVN24RPP zadecyduje w sprawie stóp procentowych

Spodziewamy się, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych - powiedział ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. Zdaniem eksperta nie będzie to jednak koniec serii podwyżek. - Obecnie rynek wycenia wzrost stóp procentowych do około 4 procent - dodał.

We wtorek na posiedzeniu zbierze się Rada Polityki Pieniężnej, która będzie decydować o stopach procentowych. Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP miała miejsce na początku grudnia. RPP podniosła wtedy główną stopę procentową banku centralnego, referencyjną, do 1,75 proc., czyli o 50 pkt. bazowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopy procentowe - decyzja RPP. Prognozy

- Spodziewamy się, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Taki ruch byłby zgodny z ostatnią komunikacją ze strony RPP. Już wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego podczas ostatniej konferencji prasowej wskazywały na duże prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki. Poza tym sądzimy, że RPP weszła w rytm podwyżek o 50 pkt. bazowych – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

Dodał, że argumentem za podwyżką są także ostatnie dane płynące z gospodarki, które sugerują wzrost presji inflacyjnej.

- Zwłaszcza wiele zmieniła decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, dotycząca taryf dla gospodarstw domowych na prąd i na gaz. Ta decyzja wraz z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej oznaczają, że wydłuża się okres utrzymywanie się wysokiej inflacji aż do roku 2023 – powiedział Piotr Bartkiewicz.

Inflacja w listopadziePAP/Maciej Zieliński

Stopy procentowe. Ekonomista: będą kolejne podwyżki

Zwrócił on uwagę, że RPP będzie podejmować decyzję o stopach procentowych przed informacjami o inflacji w grudniu. Tymczasem, według prognoz Banku Pekao, inflacja w grudniu wyniesie 8,6 proc. w stosunku do 7,8 proc. w grudniu. W efekcie można oczekiwać, że styczniowa podwyżka nie będzie ostatnią.

- Wydaje się, że główna stopa procentowa na poziomie 2,25 proc., jaki osiągnie po podwyżce, nie utrzyma się długo. Coraz więcej uczestników rynku uważa, że będą kolejne podwyżki. Obecnie rynek wycenia wzrost stóp procentowych do ok. 4 proc. – powiedział ekonomista Banku Pekao.

Podwyżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe na trzech ostatnich posiedzeniach. Główną, referencyjną stopę procentową RPP podniosła o 40 pb w październiku, o 75 pb w listopadzie i o 50 pb w grudniu - łącznie o 165 pb do 1,75 proc.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości