Stare auta zalewają Polskę. Efekt uboczny 500 plus

Pieniądze

ShutterstockStare auta zalewają Polskę. Efekt uboczny 500 plus

Program Rodzina 500 plus miał pobudzić turystykę, tak się jednak nie stało. Jak wynika bowiem ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl, pieniądze z programu nie są przeznaczane na wakacje dla dzieci. Wzrosła za to liczba starych aut na polskich drogach oraz zakupy sprzętu AGD.

Polski multiagent turystyczny porównał wyjazdy na wakacje w 2015 i 2016 roku, rezerwowane od momentu, gdy ruszył rządowy program.

Bez efektu w turystyce

Sondaże przeprowadzane w maju dawały duże nadzieje na pobudzenie turystyki. Według jednego z nich, który przeprowadził Ipsos dla Mondial Assistance, dotyczącego wyjazdów na tegoroczne wakacje, Polacy zamierzają wydać na wypoczynek o ponad 150 zł więcej niż rok temu, a na wyjazd zagraniczny o ponad 300 zł więcej. Turyści deklarowali również, że częściej będą wyjeżdżać na letni wypoczynek w większym gronie.

Jarosław Kałucki z Travelplanet.pl wskazuje jednak, że sondażowe deklaracje rozmijają się z finansowymi decyzjami w formie realnie wydawanych pieniędzy na wypoczynek. Przypomnijmy, że pierwsze pieniądze z programu pojawiły się w portfelach rodziców w maju. W środę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało zaś, że do rodzin trafiło już prawie 5 mld zł.

Jak wynika ze statystyk multiagenta turystycznego, na okres od 1 maja do 3 lipca tego lata polscy turyści chętniej wyjeżdżają na wakacje zorganizowane przez biura podróży. Wzrost wynosi ok. 10 punktów proc. w porównaniu z rezerwacjami zakładanymi w tym samym czasie w 2015 roku.

Nie dotyczy to jednak dzieci i młodzieży.

W tej grupie odsetek wyjeżdżających na tegoroczne wakacje nieznacznie spadł - z 31,4 proc. ogólnej liczby turystów w 2015 roku do 30,5 proc. obecnie. Z tego odsetek dzieci do lat 15 spadł z 28,2 proc. do 27 proc. zaś odsetek młodzieży (16-18 lat) wzrósł śladowo - z 3,2 do 3,5 proc.

Stare auta zalewają Polskę

Według statystyk Travelplanet.pl, nie ma zatem na razie mowy o tzw. efekcie 500 plus. Przynajmniej w turystyce. Efekty uboczny eksperci dostrzegają bowiem w rekordowej liczbie używanych aut, które pojawiły w Polsce w pierwszym półroczu.

W pierwszych sześciu miesiącach roku Polacy sprowadzili prawie pół miliona starych samochodów, o 16,3 proc. więcej już rok wcześniej. Największym powodzeniem cieszą się volkswageny, fordy, renault i ople. Zdaniem ekspertów widać na rynku przyspieszenie w imporcie używanych aut od czasu, kiedy stało się pewne, że w życie wejdzie program Rodzina 500 plus. Auta zaczęli kupować nowi klienci, których wcześniej nie było na nie stać. Potwierdzają to autokomisy.

Sprzęt AGD

To jednak niejedyny zaobserwowany wzrost. Jak napisał we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna", krajowy rynek dużego sprzętu AGD już dawno nie był w tak dobrej kondycji.

Od stycznia do czerwca producenci sprzedali 2,3 mln sztuk największych artykułów gospodarstwa domowego. To o 5 punktów proc. więcej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów tempo może się do końca roku jeszcze zwiększyć do poziomu 6-7 proc.

W swoim lipcowym raporcie także Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wskazuje, że w kolejnych kwartałach oczekiwane jest dalsze przyspieszenie wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych, wspierane przez uruchomienie wypłat z programu Rodzina 500 plus.

Zobacz materiał "Faktów" TVN podsumowujący trzy miesiące obowiązywania programu Rodzina 500 plus (13.07.2016):

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: