Srebrna moneta o nominale 10 złotych trafi do obiegu. Upamiętnia polskiego ekonomistę

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowa moneta kolekcjonerska NBP - Stanisław GrabskiTVN24
wideo 2/3
TVN24Nowa moneta kolekcjonerska NBP - Stanisław Grabski

We wtorek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską z serii "Wielcy polscy ekonomiści". Na monecie o nominale 10 złotych znajduje się wizerunek Stanisława Grabskiego.

Na awersie monety umieszczono stylizowany wizerunek wykresu słupkowego utworzonego z ornamentu roślinnego (osie) oraz kłosów zboża (słupki), a także tytuł najważniejszego dzieła Stanisława Grabskiego: "Ekonomia społeczna".

NBP

Na rewersie monety znajduje się wizerunek Stanisława Grabskiego oraz daty jego urodzin i śmierci.                 

NBP

Srebrna moneta o nominale 10 złotych zostanie wyemitowana w nakładzie do 12 tysięcy sztuk. Jej cena wynosi 150 złotych. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

"Stanisław Grabski (1871–1949) łączył role polityka, naukowca i publicysty. Był bratem Władysława Grabskiego, autora reformy walutowej z 1924 r." - przypomniano w folderze emisyjnym.

"Jako ekonomista i myśliciel Stanisław Grabski postrzegał życie gospodarcze jako organiczną wspólnotę narodową łączącą jednostki ze społeczeństwem. Stworzył tym samym własny program ekonomii społecznej" - dodano.

Jednocześnie zaznaczono, że choć Stanisław Grabski "opowiadał się za gospodarką opartą na istnieniu dużej liczby prywatnych małych i średnich przedsiębiorstw, to jednak ważną rolę przypisywał państwu jako czynnikowi regulującemu istotne kwestie społeczno-ekonomiczne".

Jak wskazano w komunikacie, monety i banknoty kolekcjonerskie są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.NBP

Kolejna emisja

Narodowy Bank Polski przypomniał, że ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. "Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce". Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją" - dodano.

Bank centralny poinformował, że kolejna emisja zaplanowana jest na 14 października tego roku. NBP wprowadzi wówczas do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii "Wielcy polscy ekonomiści" - Leopold Caro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock