Zostawili wszystkich w tyle. Pensje jednej grupy zawodowej zaskakująco wzrosły

[object Object]
Dlaczego w Polsce pensje nie rosną?
wideo 2/3

4 508,08 zł brutto - tyle według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła średnia pensja w czerwcu. To o 6 procent więcej niż rok temu. Najbardziej zaskakuje jednak wynagrodzenie w górnictwie, które było wyższe aż o 21 procent.

Według GUS średnie pensje w "górnictwie i wydobywaniu" wyniosły w czerwcu niemal 8 tys. zł brutto. To wzrost o 21 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Lepiej niż informatycy

Co ciekawe, ten sektor wyprzedził w statystykach osoby zatrudnione w branży "informacja i komunikacja", do której należą na przykład informatycy. Zarobki w tym segmencie rynku wyniosły w czerwcu 7 583,44 zł brutto. Warto zauważyć, że to właśnie ta grupa zatrudnionych znajduje się zazwyczaj na szczycie listy najlepiej zarabiających.

Jak zatem tłumaczyć ten wzrost pensji w górnictwie? Zapytaliśmy o to GUS.

- Górnicy w różnych okresach dostają premie i nagrody. W tym roku otrzymali akurat w czerwcu, a w roku poprzednim - wcześniej. Stąd dynamika wynagrodzeń w górnictwie i wydobywaniu w czerwcu wyniosła 21,4 procent rok do roku, a w stosunku do maja 36,1 procent - tłumaczyła w rozmowie z tvn24bis.pl Ewa Bolesławska z Departamentu Informacji GUS.

Jak dodała, jeśli dodatkowe wypłaty nie są dokonywane w tych samych miesiącach to wówczas dynamika wynagrodzeń "skacze".

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcuGUS

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości