Kupujemy na potęgę

Pieniądze

Handel w niedziele w Unii Europejskiej tvn24bis
wideo 2/5

Zakaz handlu niestraszny Polakom. Sprzedaż detaliczna w sierpniu 2018 roku wzrosła o 9 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,9 procenta - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

To dane lepsze od prognoz. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost rdr o 8,5 proc. i wzrost o 1,2 proc. mdm.

Kupujemy więcej

Najwyższy wzrost sprzedaży detalicznej w sierpniu, wynoszący 11 proc., zanotowały przedsiębiorstwa handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami.

Według GUS w sierpniu wyższy niż przeciętny wzrost sprzedaży odnotowano w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 7,7 proc.), jak również w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (o 6,9 proc.). Z danych GUS wynika, ze spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" wysoki wzrost w sierpniu wykazały podmioty z grup: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 15,9 proc.); "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 11,6 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (o 9,1 proc.).

"Szerszy obraz pozostaje wciąż bardzo dobry. Póki co średnia dynamika realnej sprzedaży przekracza w III kwartale tę z poprzedniego kwartału; nawet biorąc pod uwagę oczekiwany słabszy wrzesień (dni robocze), konsumpcja towarów w zasadzie nie spowalnia" - napisali w swoim komentarzu analitycy z mBank Research.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock