TVN24 Biznes | Pieniądze

Sprzedaż znacznie powyżej oczekiwań. "Recesji już tam nie ma"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/5
TVN24Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

W lipcu sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 3,0 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 6,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 2,7 procent rok do roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w lipcu rdr o 0,3 proc. i wzrost mdm o 3,9 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku o 0,6 proc. rdr.

Szczegółowe dane

Jak podał GUS, w lipcu 2020 największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach sprzedających meble oraz RTV I AGD (o 15,8 proc. wobec wzrostu o 15,9 proc. przed rokiem).

Sprzedaż wzrosła także w następujących prezentowanych grupach: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 5,3 proc.); "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 2,3 proc. ) oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 0,7 proc.).

Spadek sprzedaży wykazały natomiast jednostki handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 2,8 proc.), żywnością, napojami alkoholowymi i wyrobami tytoniowymi (o 1,0 proc.), jak również podmioty zaklasyfikowane do grupy "pozostałe" (o 1,4 proc.).

Sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego utrzymała się na niezmienionym poziomie. W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 10,3 proc.). Udział tej sprzedaży spadł z 7,7 proc. w czerwcu br. do 6,5 proc. w lipcu br.

Spadek udziału sprzedaży przez Internet wykazały m.in. przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio z 21,8 proc. do 19,4 proc., a także podmioty z grup "tekstylia, odzież, obuwie" (z 19,5 proc. przed miesiącem do 16,8 proc.) oraz "meble, RTV, AGD"(z 14,1 proc. do 11,1 proc.).

Komentarze ekonomistów

"Bardzo dobre dane za lipiec. Sprzedaży detalicznej brakuje już tylko 1,3 proc. do szczytu z lutego. Przypomnijmy, że w przypadku produkcji przemysłowej jest to 3,5 proc. Można śmiało stwierdzić, że w produkcji i sprzedaży mamy ożywienie typu "V", a recesji już tam nie ma" - napisali analitycy mBanku.

Z kolei główny analityk banku PKO BP Piotr Bujak napisał, że "sprzedaż detaliczna podobnie jak produkcja przemysłowa na ścieżce V-kształtnego ożywienia". "Realny wzrost sprzedaży w lipcu to +3,0% r/r (prognoza PKO: +1,9 proc.; konsensus: -1,3 proc.). Gorzej w budownictwie, co wskazuje na załamanie inwestycji w warunkach skrajnie wysokiej niepewności" - dodał.

"Wyniki kolejny miesiąc wskazują na dalszą stopniową odbudowę sprzedaży i pierwszy od początku pandemii wzrost" - podało Ministerstwo Rozwoju. "W okresie styczeń-lipiec spadek sprzedaży wyniósł 3,9 proc. w ujęciu rocznym" - dodał resort.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości