Odzież, obuwie oraz produkty RTV i AGD. Polacy kupują na potęgę

Pieniądze

Ceny żywności coraz wyższe TVN24 BiS
wideo 2/6

Bardzo dobre dane z polskich sklepów. Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 10,2 procenta w ujęciu rocznym, to znacznie więcej niż spodziewali się analitycy. Polacy znacznie chętniej niż rok temu kupowali odzież, obuwie, meble oraz produkty RTV i AGD.

Jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 10,2 procenta w ujęciu rocznym. W stosunku do października nastąpił lekki spadek - o 1,3 procenta. Konsensus wskazywał na wzrost rok do roku o 7,5 procenta i spadek o 3,7 procenta miesiąc do miesiąca. Sprzedaż detaliczna realnie (po uwzględnieniu inflacji) wzrosła o 8,8 procenta rok do roku.

Dynamika sprzedaży detalicznej w październiku i listopadziePAP

W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż najmocniej urosła w kategoriach "odzież, obuwie" (o 20,9 proc.), "meble, rtv, agd" (15,1 proc.) oraz "leki, kosmetyki" (o 15,3 proc.).

Produkcja przemysłowa

GUS podał, że produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 9,1 procenta rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,2 procenta. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji w listopadzie rok do roku o 9,5 procenta, zaś miesiąc do miesiąca spadku o 1,0 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rok do roku o 6,9 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 0,5 procenta.

We wtorek poznaliśmy także dane o cenach produkcji przemysłowej. W listopadzie wzrosły rok do roku o 1,8 procenta, a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 procenta. Ekonomiści prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym wzrosły o 2,2 procenta, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 procenta.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock