Pieniądze

Zakup samochodu bez niespodzianek. Jak sprawdzić historię pojazdu?

Pieniądze

ShutterstockSprawdzenie vinu samochodu - gdzie sprawdzić historię pojazdu?

Potencjalni nabywcy używanych samochodów mogą sprawdzić ich przeszłość tak, aby "nie przejechać się" na zakupie. Gdzie sprawdzić VIN i historię pojazdu? Tłumaczymy.

Co to jest VIN samochodu?

VIN to 17-cyfrowy numer identyfikacyjny, który umieszczany jest (w trwały sposób) na elemencie konstrukcyjnym pojazdu. Składa się z trzech części: informacji o producencie (VMI - pierwsze trzy znaki), kodu pojazdu (VDS - kolejne sześć znaków), numeru identyfikacyjnego konkretnego egzemplarza pojazdu (VIS - ostatnie osiem znaków).

VMI - pierwsze trzy znaki powiedzą nam z jakiego kraju pochodzi producent auta oraz jaka jest marka prodcucenta pojazdu.

W drugim członie, czyli tak zwanym kodzie pojazdu, zawarte są informacje o: wyposażeniu bezpieczeństwa, modelu auta, poziomie wyposażenia, rodzaju nadwozia oraz zastosowanym silniku. Dziewiąte miejsce to tak zwany znak kontrolny, który umożliwia sprawdzenie, czy w numerze nie ma błędu.

Ostatnia część numeru VIN, czyli numer identyfikacyjny, zawiera rok produkcji, kod zakładu, w którym wytworzono samochód oraz numer seryjny konkretnego egzemplarza.

Co trzeba zrobić by sprawdzić Historię Pojazdu?

Gdy kupując używany samochód albo motocykl, chcemy upewnić się, czy dane, które podaje właściciel, są prawdziwe, możemy skorzystać z usługi Historia Pojazdu, świadczonej przez ministerstwo cyfryzacji. Dzięki niej uzyskamy bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) oraz rejestrów zagranicznych. Jest to rejestr prowadzony przez resort cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Usługa przydaje się również w sytuacji, gdy sprzedajemy samochód i chcesz pokazać potencjalnym nabywcom prawdziwą historię pojazdu.

Aby sprawdzić historię pojazdu trzeba wejść na stronę usługi, wpisać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu, który chcesz sprawdzić. Znajdziemy je m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Można je również otrzymać od właściciela lub sprzedawcy.

Następnie klikamy przycisk "Sprawdź pojazd". Informacje, które się wyświetlą się od razu można pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma jednak charakter tylko informacyjny i nie jest to dokumentem urzędowym, co oznacza, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu na przykład jako dowodu w sprawie.

Jeśli pojazdu nie ma w CEP, a chcemy sprawdzić jego dane zagraniczne potrzebujemy Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić naszą tożsamość. Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym.

Profil Zaufany zawiera taki zestaw danych jak imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL i można go szybko założyć przez internet. Pamiętajmy, że jeśli sprawdzamy pojazdy zagraniczne, logując się Profilem Zaufanym to możemy wyszukać najwyżej 20 pojazdów w ciągu godziny.

Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce "Dane zagraniczne" zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach: Kradzież, Złomowanie, Powypadkowy, Uszkodzony, "Przekręcony" licznik, Niedopuszczony do ruchu, Służył jako taxi.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje - na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

Co możemy sprawdzić w usłudze Historia Pojazdu?

Usługa wyświetla takie informacje jak:

- dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,

- terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,

- odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych, należy jednak pamiętać, że w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku,

- informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

- liczbę właścicieli i województwo rejestracji,

- informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,

- informację, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony,

- niektóre informacje dotyczące pojazdu odnotowane za granicą - na przykład informacje o tym, czy jest on po wypadku lub czy był używany jako taksówka. Dane te pobierane z systemu zewnętrznego i pochodzą między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i niektórych krajów europejskich (na przykład Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii).

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości