Rekordowy spadek euro, wzrosty na giełdach. Reakcje rynków na decyzję EBC


Szef EBC Mario Draghi zapowiedział w czwartek wprowadzenie programu luzowania ilościowego (QE), by ratować gospodarkę strefy euro. Po jego wystąpieniu euro spadło do najniższego poziomu od 11 lat i podniosły się indeksy europejskich giełd.

Na wieść o wprowadzeniu programu skupowania obligacji opiewającego na ponad 1 bilion euro notowania europejskich akcji na giełdach podniosły się do najwyższego poziomu od siedmiu lat.

W sumie, dzięki istniejącym już programom EBC polegającym na skupie aktywów banków oraz QE, EBC wpompuje w gospodarkę strefy euro 60 mld euro miesięcznie.

Zachwycone rynki

QE rozpocznie się w marcu tego roku i potrwa do końca września 2016. Jednak Draghi podkreślił, że jeśli będzie to konieczne, program będzie kontynuowany. - Rynki są zachwycone tym, że EBC będzie skupować obligacje na tak wielką skalę, przekraczającą oczekiwania i tym, że dano do zrozumienia, iż jest to program otwarty - powiedział ekspert firmy Aberdeen Asset Management Luke Bartholomew, odnosząc się do obietnicy, że QE nie zakończy się w terminie, jeśli nie zostaną osiągnięte cele EBC.

Indeks FTSEurofirst 300, który grupuje akcje trzystu najlepszych europejskich firm podniósł się po zapowiedziach Draghiego o 0,8 proc, poprawiły się też notowania na rynkach Europy Wschodniej i Wielkiej Brytanii.

Brytyjski indeks FTSE podniósł się o 1 pkt proc. - do poziomu najwyższego od czterech miesięcy. FTSE, w oczekiwaniu na wprowadzenie QE, podniósł się już w tym tygodniu o 3,8 proc.

Wzrośnie zaufanie

Program QE przełoży się również na rynki finansowe Europy Centralnej i Wschodniej. Wzrośnie popyt na aktywa z tego regionu; poprawa płynności w strefie euro może też skłonić banki zachodnioeuropejskie do utrzymania ryzyka finansowego ze strony ich filii w Europie Wschodniej na dłużej i na większą skalę. Ponadto poprawa sytuacji w strefie euro zwiększy poziom zaufania konsumentów i inwestorów w Europie Wschodniej - prognozowała w minionym tygodniu brytyjska firma konsultingowa firma Capital Economics.

QE polegać będzie na zwiększeniu podaży pieniądza na rynek oraz skupowaniu obligacji państw strefy euro.

EBC wprowadzi program luzowania ilościowego wart 1 bln euro
EBC wprowadzi program luzowania ilościowego wart 1 bln euroTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości