Były prezes polskiej giełdy zrezygnował z pracy w Bukareszcie

Pieniądze

GPW obchodzi 25. urodziny. Oto najważniejsze daty w historii warszawskiego parkietu

Ludwik Sobolewski złożył rezygnację ze stanowiska prezesa giełdy papierów wartościowych w Bukareszcie - poinformowano na stronach tamtejszej giełdy.

Sobolewski stał na czele bukareszteńskiej giełdy od 2013 roku. Jak podano w raporcie, trwa proces wyboru nowego szefa tej instytucji.

Medialna burza i zwolnienie

Wcześniej, w latach 2006-2013, Ludwik Sobolewski był prezesem giełdy w Warszawie.

Został jednak odwołany z funkcji prezesa 17 stycznia 2013 roku po tym, jak media poinformowały, że zaangażował się w zdobywanie funduszy na produkcję filmu "Last Minute" w reżyserii Patryka Vegi. W filmie w jedną z głównych ról wcieliła się Anna Szarek, ówczesna partnerka Sobolewskiego.

W "Faktach po południu" w TVN24 aktorka powiedziała, że nie czuje się winna utraty stanowiska przez Ludwika Sobolewskiego. Nawet przeciwnie, jej zdaniem, ona sama w tej historii była "wartościowym elementem, który miał stworzyć pozór powodu odwołania Sobolewskiego" z funkcji prezesa GPW.

O giełdzie

Giełda w Bukareszcie została powołana w 1995 roku. Gdy Sobolewski zostawał jej prezesem, było na niej notowanych 79 spółek (na początku 2013 roku) o łącznej kapitalizacji 22,1 mld euro. Dla porównania w tym czasie na GPW były notowane 442 spółki o łącznej kapitalizacji około 725 mld zł. Jak poinformowała obecnie giełda w Bukareszcie, jej kapitalizacja wzrosła do około 35,8 mld euro. Dodano, że notowane są na niej akcje 87 spółek.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24