Dopłaty do kupna mieszkań jeszcze tylko przez 2 lata. "Nie wydłużymy programu MdM"


Nie zakładamy wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych" - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Zapowiedział jednocześnie nowy program. MdM obowiązuje do końca 2018 r.

Smoliński mówił także, że ministerstwo nie wyklucza powrotu do popularnych niegdyś ulg podatkowych - odliczania VAT za materiały budowlane.

Bez kontynuacji

- Nie zakładaliśmy wydłużenia programu MdM - on jest przyjęty na określony czas (do końca 2018 r.). Natomiast, oczywiście, nie pozostawimy rodzin polskich bez możliwości pozyskiwania środków na własne mieszkania - powiedział Smoliński. Dodał, że obecnie program „Mieszkanie dla Młodych” jest realizowany „zgodnie z założeniami poprzedniego rządu”. Wiceminister komentował także wzrost liczby składanych o dofinansowanie wniosków. Wskazał, że jest on spowodowany zarówno zmianami, które wprowadziła nowelizacja, jak i decyzją Komisji Nadzoru Finansowego dot. wysokości wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. We wrześniu 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niej dofinansowanie objęło rynek wtórny oraz zwiększono dopłaty dla rodzin z dziećmi (20 proc. dla małżeństw z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Z kolei KNF zarekomendował, aby w 2016 roku wysokość wkładu własnego wynosiła 15 proc. (do tej pory było to 10 proc.). W następnych latach wysokość wkładu własnego ma wynieść 20 proc. - Jest problem z tanimi mieszkaniami na wynajem i to jest zadanie, przed którym stoi rząd. My taki program przygotowujemy - zapowiedział. - Oczywiście on wymaga zdecydowanego zaangażowania państwa i wymaga zmiany budżetu - powiedział Smoliński.

Nowy program

Jak poinformował, nowy Narodowy Program Budowy Mieszkań zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem oraz powstanie oszczędnościowych kas budowlanych. Kasy oszczędnościowe - jak tłumaczył Smoliński - to bardzo popularny system w innych krajach. Wiceminister nie wykluczał, że w kwestii kas oszczędnościowych rząd sięgnie po projekt Związku Banków Polskich. Smoliński podkreślał, że państwo koniecznie musi zwiększyć wydatki budżetowe na cele mieszkaniowe. - Musimy przeznaczyć większe środki na finansowanie budownictwa, szczególnie budownictwa czynszowego - mówił. - Bez zaangażowania środków publicznych nie uda się zbudować mieszkań z czynszem, który byłby dostępne dla osób poniżej średniej - podkreślał. Jak tłumaczył, „nie mówimy o osobach średnio zamożnych, które sobie nieźle radzą na rynku mieszkaniowym, które mają zdolność kredytową”. - Chodzi głównie o to, aby tym osobom, które nie mają zdolności kredytowej, które są poniżej średniej - są to osoby często nawet ubogie - też zapewnić mieszkanie - podkreślał Smoliński. - Żaden prywatny deweloper czy inwestor nie jest w stanie zapewnić takiego mieszkania. Tam musi być udział państwa - przekonywał.

Krytyka poprzedników

Obecny na konferencji minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk krytykował politykę mieszkaniową poprzedniego rządu, m.in. wygaszenie programu „Rodzina na swoim” oraz możliwości odliczania podatku VAT za materiały budowlane. Z kolei program „Mieszkanie dla Młodych” miał być - jak mówił minister budownictwa - otwarciem dla młodych polskich rodzin, jednak „był zadedykowany bardzo wąskiej grupie”. „W 2013 roku program był tak źle przygotowany, że wykorzystano tylko 34 proc. kwoty zapisanej w ustawie MdM. Wówczas w ustawie zapisano kwotę 570 mln, wykorzystano tylko 207 mln” - powiedział. Szef resortu infrastruktury i budownictwa zapowiedział pierwsze projekty dot. budownictwa mieszkaniowego w ciągu kilku miesięcy. - Dzisiaj wręczyłem powołania członkom komisji kodyfikacyjnej powołanym do przygotowania projektu Kodeksu Budowlanego - poinformował Adamczyk. - Korzystając z dorobku komisji kodyfikacyjnej prawa budowlanego będziemy przygotowywali projekt kodeksu budowlanego - dodał. Zapowiedział, że efekty pracy komisji zostaną zaprezentowane w „możliwie najkrótszym czasie”.

Coraz mniej pieniędzy w "MdM". Funduszy zabraknie w kwietniu?
Coraz mniej pieniędzy w "MdM". Funduszy zabraknie w kwietniu?TVN24 BiS

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości