Efekt Nowaka. Posłowie spowiadają się z bardzo drogich zegarków


Były minister transportu Sławomir Nowak za nieujawnienie, w oświadczeniach majątkowych, drogich zegarków zapłacił bardzo wysoką cenę i zniknął z życia publicznego. Dlatego w najnowszych oświadczeniach majątkowych posłowie chętnie wpisują czasomierze warte ponad 10 tys. złotych. Absolutnym rekordzistą pod tym względem jest Michał Kamiński z Platformy Obywatelskiej, który ma aż cztery takie zegarki.

Przypomnijmy, że o zegarkach głośno zrobiło się za sprawą ówczesnego ministra infrastruktury i budownictwa oraz posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Nowaka.

W listopadzie 2014 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał Nowaka na 20 tys. zł grzywny za zatajenie zegarka o wartości ponad 10 tys. zł w oświadczeniach majątkowych. I choć w ubiegłym roku sąd drugiej instancji uchylił tamten wyrok, to kariera byłego polityka PO zakończyła się.

Jak widać wnioski z tamtej historii wyciągają posłowie obecnej kadencji. Analizując bowiem ich najnowsze oświadczenia majątkowe, nie brakuje polityków, u których możemy znaleźć luksusowe zegarki. Na liście są zarówno politycy PO, jak i PiS czy Nowoczesnej.

Kto na liście?

Swoim zegarkiem pochwalił się poseł PO i były minister sportu w rządzie Ewy Kopacz - Adam Korol. W oświadczeniu majątkowym wykazał zegarek Omega Kolekcja Olimpijska Pekin 2008. Jego wartość w zależności od bezela (okrągłego pierścienia - złotego lub stalowego) waha się między 14 a 20 tys. złotych.

W oświadczeniu majątkowym posła Prawa i Sprawiedliwości Maksa Kraczkowskiego pojawił się za to model Omega Seamaster 300m. Jego cena zaczyna się od 15 tys. złotych (dla podstawowych modeli). Luksusowy zegarek ma również inny poseł PiS Michał Wojtkiewicz. Jak napisał, należący do niego zegarek Omega jest wart 15 tys. złotych.

Dwa zegarki posiada za to Jerzy Meystowicz z Nowoczesnej. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego to zegarki szwajcarskich marek Rolex oraz Patek. Powyżej 10 tys. złotych wart jest również zegarek firmy IWC, który wykazał partyjny kolega Meystowicza, Marek Ruciński.

Były mistrz olimpijski, a obecnie poseł PO Szymon Ziółkowski pochwalił się natomiast modelem Omega Seamaster. Brak jest wprawdzie dokładnych informacji o roku produkcji, kolorze, numerze serii, ale należy szacować, że wartość zegarka to ok. 20 tys. złotych.

Kamiński rekordzista

Wśród grupy posłów, która wykazała swoje zegarki w oświadczeniu majątkowym, zdecydowanym liderem jest jednak Michał Kamiński (zawieszony w prawach członka PO). Nie tylko ze względu na ilość, ale również wartość urządzeń. W złożonym przez niego dokumencie widnieje bowiem Paul Picot wart ok. 37 tys. złotych, a także trzy inne zegarki o wartości ok. 10 tys. zł każdy.

Przypomnijmy, że pierwszym z luksusowych zegarków zainteresowało się zresztą CBA. W lipcu ub.r. z braku znamion przestępstwa umorzono jednak śledztwo w sprawie domniemanego zatajenia w oświadczeniach majątkowych Michała Kamińskiego zegarka wartego ok. 37 tys. zł.

Przedmiotem śledztwa było domniemane zatajanie prawdy w czterech oświadczeniach majątkowych, składanych od 2012 do 2014 r. marszałkowi Sejmu RP przez Kamińskiego jako posła do Parlamentu Europejskiego, poprzez nieumieszczenie w nich informacji o posiadaniu ruchomości o wartości powyżej 10 tys. zł w postaci zegarka marki Paul Picot o wartości szacunkowej 37 tys. zł.

Zobacz materiał o oświadczeniach majątkowych członków Rady Ministrów:

Majątki polityków pod lupą
Majątki polityków pod lupąTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości