Rozczarowujące dane dla kierowców. Ceny polis OC znowu w górę

Pieniądze

Co zrobić, aby polisa nie była droższa od auta?tvn24bis
wideo 2/5

O 2,5 procent, czyli o 43 złote - o tyle wzrosła miesiąc do miesiąca przeciętna wysokość składki OC w lipcu. To i tak sporo mniej niż na początku roku, kiedy to kierowcy musieli zapłacić 1853 złote za ubezpieczenie samochodu. Lipcowe dane mogą jednak stanowić rozczarowanie - uważają eksperci.

Jak wynika z informacji podanych przez porównywarkę ubezpieczeń Ubea, w lipcu tego roku średnia składka OC wynosiła 1780 zł, podczas gdy w czerwcu było to 1737 zł. Średnia składka wzrosła więc o 2,5 proc. i wróciła do poziomu z maja 2018 roku.

To jednak i tak sporo mniej niż trzeba było płacić na początku roku. W styczniu przeciętna polisa kosztowała kierowców 1853 zł.

"Średnia składka OC dla czerwca 2018 r. wynosiła 1737 zł, czyli 94 proc. analogicznego wyniku z stycznia 2018 r. W lipcu przeciętny koszt polisy OC wzrósł do 1780 zł, a więc do 96 proc. wyniku z początku roku" - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Jakie prognozy

Zdaniem ekspertów kierowcy na razie nie mają co liczyć na obniżki cen.

"W obecnych warunkach nie można liczyć na szybkie obniżki składek za obowiązkowe ubezpieczenia OC. O wiele bardziej prawdopodobne są nieznaczne wzrosty, które mogą nastąpić na skutek wyraźnego zwiększenia wartości odszkodowań wypłacanych ofiarom wypadków drogowych - powiedział Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Choć jak zauważono, po dość dobrych wynikach dotyczących zysku z OC w 2017 roku i pierwszym kwartale 2018 roku, zakłady ubezpieczeń nie mają za bardzo powodów do gwałtownej zmiany polityki cenowej.

O badaniu

Analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - na przykład ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea wykonali w ciągu miesiąca.

Ubea to nie jedyna porównywarka ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują jeszcze między innymi Rankomat oraz mfind.pl.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock