Pieniądze

Skarbówka z ludzką twarzą? W jednym urzędzie sprawę załatwisz w tydzień, w innym w 1,5 roku

Pieniądze

Skarbówka z ludzką twarzą? W jednym urzędzie sprawę załatwisz w tydzień, w innym w 1,5 roku
TVN24 BiSSkarbówka z ludzką twarzą? W jednym urzędzie sprawę załatwisz w tydzień, w innym w 1,5 roku

W wielu miastach fiskusowi udaje się sprawnie ściągać podatki, i to w sposób przyjazny dla podatników – informuje "Rzeczpospolita".

Czy fiskus może sprawnie napełniać państwową kasę, nie doprowadzając przy tym przedsiębiorców do upadłości? Ranking urzędów skarbowych "Rzeczpospolitej" pokazuje, że to jak najbardziej możliwe.

Stopień poprawności

Wśród 380 urzędów widać jednak ogromne różnice w podejściu do podatnika i sposobie działania - m.in. szybkości załatwiania spraw.

Urzędowi w Miechowie (Małopolskie) prowadzenie postępowania wszczętego na wniosek podatnika (np. w sprawie nadpłaty podatku) zajmuje niecały tydzień, a urzędowi w Malborku - średnio 401 dni. Wydawane decyzje znacznie się różnią stopniem poprawności. Urząd w Miechowie jest jednym z dziesięciu, w których ani jedna decyzja wydana w ubiegłych dwóch latach nie została zakwestionowana przez izbę skarbową ani przez sąd. W niektórych uchylone zostały wszystkie decyzje w danym roku - tak było np. w Grójcu i w Garwolinie. Ranking przygotowano na podstawie najnowszych danych statystycznych, które specjalnie dla "Rzeczpospolitej" opracowało Ministerstwo Finansów.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości