Urząd rozliczy za ciebie podatki. Senat dał zielone światło

Pieniądze

ShutterstockSzykuje się spora ulga dla części podatników

Podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie od płatników, np. pracodawców - także ci, którzy odliczają ulgi podatkowe - będą mogli skorzystać z rozliczenia przez urząd skarbowy. Przewiduje to nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której Senat zaproponował w piątek kilka poprawek.

Najważniejsza poprawka zakłada, że podatnicy będą mogli wchodzić na stronę portalu podatkowego za pośrednictwem własnego internetowego konta w banku lub SKOK-u. Nowelę wraz z poprawkami poparło w piątek 72 senatorów, a jeden był przeciwny.

Co w ustawie

Ustawa przewiduje, że część podatników będzie mogła być rozliczona bezpośrednio przez fiskusa. Wnioski o sporządzenie zeznania mogłyby być składane przez portal podatkowy i skrzynkę ePUAP; rozliczenie PIT-a przez urząd skarbowy można będzie złożyć także przez system e-Deklaracje. Wiceminister finansów Leszek Skiba powtarzał w piątek w Senacie, że celem zmian jest uwolnienie od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych tych podatników PIT, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników - pracodawców, spółdzielni, podmiotów wypłacających renty i emerytury z zagranicy, podmiotów wypłacających stypendia, aresztów i zakładów karnych, centrów integracji społecznej - lub organów rentowych. Skiba wskazał, że nowela ograniczy koszty związane z poborem podatku dochodowego PIT, poprzez zmniejszenie kosztów związanych z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań i obsługę deklaracji składanych papierowo. Wyjaśniał, że możliwością rocznego rozliczenia PIT przez urząd skarbowy będą objęci podatnicy rozliczający się indywidualnie i wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Zmiana dotyczyłaby też podatników uzyskujących dochody od organów rentowych. Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, a chcą przekazać 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli złożyć oświadczenie, w którym wskażą wybraną przez siebie organizację. Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z nowej możliwości, będą mogli pozostać przy obecnej formie rozliczenia. Zmiana ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2016 roku. Podatnicy będą także zabezpieczeni przed ewentualnymi konsekwencjami, które mogłyby powstawać na skutek błędu przy sporządzeniu deklaracji przez organ podatkowy.

Bierecki o zmianach

Sprawozdawca senackiej komisji Grzegorz Bierecki z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że jedyna zaproponowana do ustawy merytoryczna poprawka zakłada wprowadzenie możliwości komunikowania się z portalem podatkowym za pośrednictwem systemów teleinformatycznych banków i SKOK, nie trzeba więc będzie wchodzić na oddzielny portal skarbowy. - W trakcie prac komisji wskazywano na sukces tego rodzaju komunikacji przy składaniu wniosków 500 plus - mówił Bierecki. Przypomniał, że podobne rozwiązanie było w projekcie rządowym, ale Sejm "nie zdecydował się na otwarcie tego kanału komunikacji". Bierecki zaznaczył zarazem, że w myśl poprawki Senatu, te cyfrowe usługi banków lub SKOK-ów na rzecz podatników mają być świadczone nieodpłatnie. Ministerstwo Finansów przewiduje, iż w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 procent podatników wypełniających PIT-37, a w kolejnych latach następowałby około 10-proc. przyrost. Jednocześnie budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat około 20 mln zł.

Wynajmujący zapłacą wyższy podatek. Gościem programu "Biznes dla Ludzi" był Marek Kolibski (08.02.2017):

Wynajmujący zapłacą wyższy podatek. "Kolejne obszary na celowniku fiskusa"TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock