Limit składek na ZUS zniknie. Sejm za zmianą prawa

[object Object]
Senat za ustawą znoszącą górny limit składek na ZUSTVN24 BiS
wideo 2/5

Od 2019 roku ma obowiązywać zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu zakładające przesunięcie o rok daty wejścia w życie ustawy.

Nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw trafi teraz do prezydenta. Posłowie jednogłośnie przyjęli poprawki zaproponowane przez Senat. Pierwotnie ustawa miała wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że na skutek zmian w 2018 roku sektor finansów publicznych zyskałby około 5,4 mld zł.

Zniesienie górnego limitu składek dotyczy około 350 tysięcy osób., czyli około 2 procent ubezpieczonych.

Jakie zmiany

Obecnie przepisy mówią, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. W 2017 roku kwota ta wynosi 127 tysięcy 890 zł., czyli 10 tysięcy 790 zł miesięcznie. Ustawa przewiduje zniesienie tego limitu, tak by wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki na ZUS, niezależnie od wysokości dochodów. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Zasada ta zostanie również wprowadzona przy składkach odprowadzanych przez płatnika za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości