Ważne przepisy lotniskowe utrzymane. "Istnieje potrzeba kolejnych inwestycji"

Pieniądze

ShutterstockDo końca grudnia 2020 roku będzie obowiązywała specustawa lotniskowa

Do końca grudnia 2020 roku będzie obowiązywała specustawa lotniskowa, która ma ułatwić inwestycje na lotniskach użytku publicznego. Sejm odrzucił jedyną poprawkę Senatu.

Odrzucona przez Sejm poprawka Senatu, miała doprecyzować termin składania wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji na lotniskach użytku publicznego. Przepisy specustawy były już w polskim prawie od 2009 do końca 2015 roku. W trakcie prac nad nowelą, posłowie wskazywali, że jest konieczna jej nowelizacja. - Przedłużenie terminu działania specustawy pozytywnie oddziałuje na konkurencyjność naszej gospodarki, na rynek pracy i na zwiększenie dostępności lotnisk, zarówno w obszarze ruchu turystycznego jak i towarowego - przekonywał w trakcie prac nad nowelą ustawy poseł sprawozdawca Tomasz Ławniczak (PiS). Także w ocenie wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita przedłużenie działania specustawy jest bardzo potrzebne polskiemu lotnictwu. - Intensywny rozwój lotnisk w ostatnich latach był możliwy dzięki obowiązywaniu specustawy. Chyba na wszystkich polskich lotniskach istnieje potrzeba kolejnych inwestycji - argumentował Szmit. Wskazał, że jeśli zapadłaby pozytywna decyzja ws. budowy Centralnego Portu Lotniczego, to specustawa lotniskowa ułatwiłaby prowadzenie tej inwestycji.

O specustawie

Obowiązująca do końca zeszłego roku ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji lotnisk użytku publicznego z 12 lutego 2009 roku, zwana specustawą lotniskową określa zasady i warunki przygotowania i realizacji inwestycji tych lotnisk, a także zasady nabywania nieruchomości pod te inwestycje.

Według specustawy lotniskowej inwestycja w tego rodzaju lotniska oznacza budowę, przebudowę lub rozbudowę portu lub urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego. Polska Agencję Żeglugi Powietrznej zapewnia urządzenia i obiekty potrzebne do zarządzania przestrzenią powietrzną. Nowela trafia teraz do podpisu prezydenta.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski o budowie Centralnego Portu Lotniczego (28.04.2016):

"Lotnisko obsługujące dziesiątki milionów ludzi". Waszczykowski zapowiada gigantyczną inwestycjętvn24

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock