Będzie zmiana w płaceniu podatku od nieruchomości

Pieniądze

Muzeum Marynarki Wojennej w GdyniCelem ustawy jest ograniczenie zasady solidarnej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości za zapłatę podatku rolnego lub podatku od nieruchomości

Celem ustawy jest ograniczenie zasady solidarnej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości za zapłatę podatku rolnego lub podatku od nieruchomości. Obecnie osoba, która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa, w praktyce płaci kwotę liczoną od całej nieruchomości – a więc w istocie także za współwłaściciela zwolnionego z podatku. To ma się zmienić.

Jest to komisyjny projekt, który poparły wszystkie kluby parlamentarne. Po pierwszym czytaniu na obradach plenarnych Sejmu został on skierowany do dalszych prac w komisji finansów oraz komisji samorządu terytorialnego.

Podatek od nieruchomości

Projektowana ustawa powstała z inicjatywy Komisji do Spraw Petycji. Ma zmienić przepisy ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym oraz ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, tak aby zawarta w tych ustawach zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli nieruchomości była ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego lub podatku od nieruchomości - poinformował poseł sprawozdawca Mirosław Maliszewski (PSL).

Obecnie podmiot (osoba), która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa musi w praktyce zapłacić kwotę podatku liczoną od całej nieruchomości – a więc w istocie płacić także za współwłaściciela zwolnionego z obowiązku opłacenia podatku.

"Mimo, że orzecznictwo sądowe jak i Ministerstwo Finansów prezentują stanowisko, że naliczanie kwoty podatku powinno się odbywać poprzez ustalenie kwoty zobowiązania od całej nieruchomości a następnie odliczenie od tego kwoty przypadającej na współwłaścicieli zwolnionych z podatku to praktyka stosowana przez organy podatkowe jest inna" - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

- Jeżeli podatek ten jest wysoki, osoby, które muszą go płacić za inne podmioty oddają sprawę do sądu i na ogół ją wygrywają - zaznaczył Maliszewski.

W przypadku drobniejszych kwot, prowadzi to często do nadmiernego i całkowicie nieuzasadnionego obciążania obywateli. Przykładowo – jeśli Spółdzielnia Mieszkaniowa będąca współwłaścicielem gruntu wspólnie z gminą ma zapłacić podatek od nieruchomości, to de facto płacą go mieszkańcy w swoim czynszu.

Wynajmujący zapłacą wyższy podatek. "Kolejne obszary na celowniku fiskusa":

Wynajmujący zapłacą wyższy podatek. "Kolejne obszary na celowniku fiskusa"TVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni