Prace nad podatkiem bankowym trwają dalej. Nie udało się odrzucić wniosku

Pieniądze

Shutterstockfdd1d20a-697f-4cf1-8850-65da03f203a3

Sejm nie poparł w czwartek wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, wprowadzającego tzw. podatek bankowy. Tym samym projekt trafił do sejmowej komisji finansów publicznych.

Wniosek o odrzucenie propozycji poparło 151 posłów, przeciw było 264, wstrzymało się 16. Pierwsze czytanie projektu ustawy, która ma wprowadzić tzw. podatek bankowy, odbyło się w środę. Projekt przygotowali posłowie PiS. Stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku. Wiceminister finansów Konrad Raczkowski poinformował podczas środowej debaty, że MF będzie wnioskować, by podmioty w procesie naprawczym nie podlegały opodatkowaniu. - Stanowisko ministra finansów jest pozytywne, aczkolwiek widzimy potrzebę prac w komisjach nad częścią przedstawianych zapisów – powiedział Raczkowski.

Bubel prawny?

Politycy PO uważają, że przygotowany przez PiS projekt dotyczący wprowadzenia podatku bankowego, to bubel, który wymaga zmian. Zdaniem Platformy złym pomysłem jest opodatkowanie aktywów bankowych, ponieważ koszt tego rozwiązania spadnie na klientów.

Poseł PO Marcin Kierwiński ocenił na czwartkowej konferencji prasowej, że jeśli PiS wprowadzi podatek bankowy w kształcie, jaki obecnie proponuje, to koszt tego poniosą klienci instytucji finansowych. Jak mówił, banki już teraz podnoszą marże, przygotowując się do tego, aby koszty ewentualnego nowego podatku przerzucić na klientów. - Pomysł opodatkowania instytucji bankowych w tej formie, to musi być pomysł człowieka, który nie ma konta bankowego, albo stosunkowo od niedawna ma takie konto, bo widać, że kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że zawsze jest tak, że nowe podatki dla instytucji sektora finansów publicznych finalnie wyciągane są z kieszeni podatnika - podkreślił poseł PO. B. wiceminister finansów Izabela Leszczyna (PO) zapewniła, że Platforma nie jest przeciwna podatkowi bankowemu.

- Ale w przeciwieństwie do jednego z przedstawicieli starszego pokolenia polityków uważamy, że ważne jest nie tylko jak się kończy, ale też jak się zaczyna. Tymczasem projekt PiS jest autentycznym bublem - uważa Leszczyna. Podkreślała, że sektor bankowy to szkielet gospodarki, który bardzo łatwo popsuć.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock