Są wyniki największej loterii na świecie. Do podziału ponad 2 mld euro

Pieniądze

TVN24 BiSSą wyniki największej loterii na świecie

Wygranymi tegorocznej edycji tradycyjnej loterii bożonarodzeniowej o popularnej nazwie "El Gordo" (Grubas) w Hiszpanii są nabywcy losów o numerze 79140. Nagroda główna wyniosła 640 milionów euro i podzielą się nią właściciele 1600 kuponów - poinformowano we wtorek po zakończeniu losowania.

Losy o tym numerze zostały sprzedane w miejscowości Roquetas de Mar, w Almerii, znajdującej się na południowym wschodzie Hiszpanii. Główna nagroda zostanie rozdzielona pomiędzy właścicieli 1600 losów decimo, którzy dostaną po 400 tys. euro.

Wielkie show

Transmitowane na żywo przez telewizję losowanie od wtorkowego poranka prowadzili uczniowie stołecznej Szkoły Świętego Ildefonsa. Numer szczęśliwego losu wyśpiewali Lorena Stefan i Nicol Valenzuela o godz. 12.13 w operze Teatro Real w Madrycie. W obecnej edycji loterii o popularnej nazwie "El Gordo" (Grubas), urządzanej corocznie 22 grudnia, tysiące grających otrzymają nagrody, sumujące się w kwotę 2,2 mld euro. W poniedziałek, w ostatnim dniu przed losowaniem, przed kioskami w Madrycie, w których sprzedano losy, ustawiały się długie kolejki. Cały los, który dawał szansę na wygranie 4 mln euro, kosztował aż 200 euro. Dlatego wiele osób wybierało tzw. los decimo, czyli jedną dziesiątą, za 20 euro. Kupowali je wspólnie z przyjaciółmi, rodziną lub kolegami z pracy, by ewentualnie podzielić się wygraną. Losy były sprzedawane w wielu kolekturach w całym kraju, ale tegoroczny szczęśliwy numer został sprzedany tylko w jednym miejscu, w zamieszkanym przez 90 tys. ludzi Roquetas de Mar. Początki hiszpańskiej loterii bożonarodzeniowej sięgają 1763 roku. W dzisiejszej formie organizowana jest od roku 1812. Przydomek "bożonarodzeniowa" zdobyła jednak dopiero w roku 1892.

Autor: mb / Źródło: PAP