Pieniądze

Szydło: kończymy z marnowaniem żywności. Rząd pracuje nad ustawą

Pieniądze

Szydło: kończymy z marnowaniem żywności
TVN24 BiSSzydło: kończymy z marnowaniem żywności

Rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi producentom i sprzedawcom przekazywanie niepotrzebnej żywności na rzecz organizacji pomagającym osobom ubogim i w potrzebie – poinformowała premier Beata Szydło. - Kończymy z marnowaniem żywności - zapowiedziała.

Premier, która w poniedziałek odwiedziła punkt socjalny Caritas Archidiecezji Krakowskiej, powiedziała dziennikarzom, że ustawa, wzorowana na rozwiązaniach stosowanych już w innych krajach europejskich, zostanie wprowadzona w „najbliższym czasie”. Obecnie trwają prace nad jej założeniami. - Postanowiliśmy przygotować projekt ustawy, która wyjdzie naprzeciw wspieraniu osób potrzebujących, a jednocześnie będzie ustawą, która ograniczy marnowanie żywności w Polsce - zapowiedziała szefowa rządu. Według niej przygotowywane rozwiązanie ustawowe umożliwi producentom i sprzedawcom żywności przekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym, instytucjom pomocy społecznej czy samorządom, w celu jej dalszego rozdystrybuowania wśród osób ubogich i potrzebujących pomocy. Obecnie – zaznaczyła premier – taka żywność często jest marnowana i utylizowana.

"Zobowiązanie moralne"

Według niej rozwiązanie takie jest potrzebne, ale także jest „pewnym zobowiązaniem moralnym”. - Musimy wszyscy pamiętać o tych, którzy dziś są w trudniejszej sytuacji - podkreśliła. Szydło, zwracając uwagę na rozpoczynający się okres Wielkiego Tygodnia poprzedzający Święta Wielkanocne, podziękowała wolontariuszom i organizacjom pomocowym za pracę, którą wykonują na rzecz potrzebujących. - Ci, którzy mają więcej, powinni być życzliwi i wspierać tych, którym los nie sprzyja i są w trudnej sytuacji. Takie organizacje jak Caritas, Polska Akcja Humanitarna i setki innych stowarzyszeń, które niosą pomoc w Polsce, to jest przykład tego, jak wielkim sercem chcemy obdarzać innych, że warto pracować dla innych - mówiła premier.

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości