Podatek handlowy wróci? Minister zapowiada walkę

Pieniądze

Trójka Polskie RadioMinister Henryk Kowalczyk o podatku handlowym

W tej chwili nie trwają żadne prace nad nową wersją podatku handlowego - powiedział w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że stanowisko rządu w sprawie zakazu handlu w niedziele będzie "w najbliższym czasie".

- W tej chwili nie trwają żadne prace nad nową wersją podatku handlowego - dlatego, że ta ostatecznie wypracowana, która został uchwalona przez parlament, była skonsultowana z przedstawicielami handlu. Mogę nawet powiedzieć, że jest wspierana ta wersja podatku handlowego przez przedstawicieli handlowców, więc trudno pracować teraz nad inną - powiedział Kowalczyk w radiowej Trójce.

Jak dodał, jest to "dobra wersja podatku handlowego". - Będziemy zdeterminowani, aby bronić tej wersji, która została uchwalona przed trybunałem - podkreślił.

Postępowanie Komisji Europejskiej

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Komisja wydała nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli. Polska zaskarżyła na początku grudnia ubiegłego roku do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję Komisji w całości. Jak podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w skardze zarzucono Komisji błędną kwalifikację podatku jako pomocy państwa. Polska zarzuca też Komisji Europejskiej naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. O zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzji KE nakazującej zawieszenie poboru podatku handlowego w Polsce zwrócił się do MSZ resort finansów. MF podkreślało, że reakcja KE w sprawie podatku handlowego stoi w sprzeczności z innymi działaniami na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Może być też uznana za dyskryminację Polski w kontekście podobnych podatków funkcjonujących we Francji lub Hiszpanii. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. Podatek miał obowiązywać od września 2016 roku.

Zakaz handlu w niedziele

Minister Henryk Kowalczyk mówił też o zakazie handlu w niedziele. Zapowiedział, że stanowisko rządu w tej sprawie będzie "w najbliższym czasie". - Trafi na Komitet Stały Rady Ministrów - powiedział. Dopytywany o to, kiedy może to nastąpić, powiedział: "to należy zapytać dokładnie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, bo to ministerstwo przygotowuje projekt stanowiska rządu. Wiem, że przygotowują i prawdopodobnie będzie rozpatrywany albo w najbliższy czwartek, albo za tydzień" - powiedział Kowalczyk. Ocenił, że nie wszystkie rozwiązania, które proponuje Solidarność, są do zaakceptowania wprost - między innymi chodzi o wysokie kary za handel w niedziele, szczególnie kary pozbawienia wolności. Zdaniem Kowalczyka argumenty mówiące o tym, że z powodu zakazu handlu spadną obroty sklepów czy nastąpią zwolnienia pracowników, "na pewno się nie potwierdzą". - Wszyscy chcą - przede wszystkim duże sieci handlowe - sprzedawać jak najwięcej - wskazał. Jak wyjaśnił, na tym, że w niedziele duże sieci handlowe będą zamknięte, skorzystają mali sklepikarze, "którzy nie będą mieli zakazu, bo oni nie zatrudniają pracowników, to jest ich własny sklep".

Stanowisko rządu

Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił w czwartek, że resort rodziny przesłał projekt stanowiska do projektu ustawy przygotowanego przez Solidarność ws. zakazu handlu w niedziele. Trafi on do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a następnie sprawą zajmie się cały rząd. Zdaniem Bochenka kwestia dot. handlu w niedzielę powinna być rozstrzygnięta przez rząd "do dwóch, maksymalnie trzech tygodni". Zgodnie z obywatelskim projektem, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. W projekcie przewidziano jednak szereg odstępstw od tego zakazu. Handel mógłby się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Podatek handlowy pod lupa Brukseli. Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 (20.09.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: