Rusza emisja obligacji Banku Pocztowego dla inwestorów indywidualnych

Pieniądze

shutterstock.comRusza emisja obligacji Banku Pocztowego dla inwestorów indywidualnych

Obligacje o niskim ryzyku, chronione przed nadmiernymi redukcjami, kierowane głównie do inwestorów indywidualnych - to nowa propozycja Banku Pocztowego. Wartość pierwszej serii wyniesie maksymalnie 50 mln; zapisy na obligacje potrwają od 23 maja do 3 czerwca br.

- W środowisku niskich stóp procentowych inwestorzy indywidualni poszukują atrakcyjnych inwestycji o stosunkowo niskim ryzyku. Oferowane przez nas obligacje to tego typu inwestycja. W związku z tym, planowaną emisję obligacji zdecydowaliśmy się skierować właśnie do inwestorów detalicznych i zachęcić ich do inwestycji - mówił we wtorek na konferencji prasowej w Giełdzie Papierów Wartościowych prezes zarządu Banku Pocztowego Szymon Midera.

Prospekt emisyjny

Zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny Programu Publicznych Emisji Obligacji Banku Pocztowego opiewa na kwotę maksymalną miliarda złotych. Wartość pierwszej serii obligacji wyniesie maksymalnie 50 mln zł. Bank wyemituje obligacje 10-letnie o stałym oprocentowaniu - w pierwszym okresie odsetkowym wyniesie ono 4,5 procent w skali roku, a w kolejnych okresach będzie ustalane na podstawie WIBOR 6M plus 2,8 punktu procentowego marży. Odsetki mają być wypłacane co pół roku.

- Emitujemy obligacje podporządkowane, które po zgodzie ze strony KNF-u zostaną zaliczone do naszych funduszy własnych - powiedział Midera. Bank będzie mógł swobodnie dysponować tymi środkami i przeznaczyć je np. na finansowanie bieżącej działalności. Prezes ocenił, że pozyskany kapitał pozwoli zwiększyć akcję kredytową Banku Pocztowego.

Zapisy

Bank Pocztowy oferuje nowy sposób przyjmowania zapisów na obligacje, które mają uchronić inwestorów przed nadmiernymi redukcjami.

- Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów indywidualnych, którzy narzekają na zbyt wysokie redukcje zapisów. Chcemy szczególnie skupić się na mniejszych inwestorach - tłumaczył Midera.

Jeżeli klient zapisze się na mniej niż 300 obligacji, a pula całkowitego pokrycia obligacji nie przekroczy 30 mln zł, to bank nie będzie dokonywał redukcji. Gdy zapisze się na więcej niż 300 obligacji, jednak pula 30 mln nadal nie zostanie pokryta, to zapisy będą podlegały redukcji proporcjonalnej. Po przekroczeniu puli wszystkie zapisy podlegną redukcji proporcjonalnej.

Zapisy na obligacje będą przyjmowane od 23 maja do 3 czerwca br. bezpośrednio w siedzibie Domu Maklerskiego Ipopema Securities oraz w oddziałach firmy Expander, która jest Agentem Firmy Inwestycyjnej Ipopema.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com