Dobre informacje dla kredytobiorców. Stopy procentowe bez zmian

[object Object]
Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programuTVN24 BiS
wideo 2/6

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej.

Decyzja ta jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej ekonomiści (21) oczekiwali, że RPP na majowym posiedzeniu utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP. Większość ekonomistów oczekuje stabilizacji stóp procentowych NBP przynajmniej do końca 2017 roku, a pierwszą podwyżkę prognozują w I kwartale 2018 roku. Czworo ekonomistów oczekuje wzrostu stóp NBP w drugiej połowie 2017 roku. Tyle samo ekonomistów przewidywało taki scenariusz miesiąc temu. Jedenastu ekonomistów spodziewa się, że RPP podniesie stopy o 0,25 pkt. proc. w I kw. 2018 r., a trzynastu spodziewa się, że w całym 2018 roku RPP podniesie stopy o łącznie 0,5 pkt. proc. W skrajnych scenariuszach dwóch ekonomistów oczekuje, że na koniec 2018 roku stopa referencyjna będzie wynosić 2,50 proc., a jeden, że pozostanie na niezmienionym poziomie.

Bez zmian

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb. Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc. Konferencja prasowa, na której RPP poda uzasadnienie do swojej decyzji, rozpocznie się o godz. 16.00.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości