Stopy procentowe bez zmian. Rada podjęła decyzję

Pieniądze

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Decyzja ws. stóp procentowych jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej ekonomiści oczekiwali, że na lipcowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych.

Kiedy podwyżka?

Wszyscy ankietowani spodziewają się, że stopa referencyjna będzie nadal wynosiła 1,50 proc. do końca drugiego kwartału 2019 roku. Jedenastu ekonomistów oczekuje, że do podwyżki dojdzie w czwartym kwartale 2019 roku, a reszta spodziewa się, że stopy pozostaną bez zmian. Ośmiu ekonomistów oczekuje, że stopa referencyjna będzie wynosić 1,50 proc. na koniec 2019 roku, dziesięciu, że będzie to 1,75 proc., a dwóch, że 2,00 proc. Żaden ekonomista nie spodziewa się więcej niż dwóch podwyżek do końca przyszłego roku.

Ostatnia zmiana

Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

Autor: tol//sta / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock