Stopy procentowe ani drgną

Pieniądze

Ekspert o zmianach dla klientów bankówtvn24
wideo 2/3

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego pozostaną bez zmian - taką decyzję na środowym posiedzeniu podjęła Rada Polityki Pieniężnej.

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - napisano w komunikacie.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Ścieżka zrównoważonego wzrostu

"W Polsce utrzymuje się dobra koniunktura, chociaż napływające dane wskazują na prawdopodobne obniżenie się tempa wzrostu gospodarczego w III kw., do czego przyczynia się głównie osłabienie koniunktury za granicą" - wskazała Rada Polityki Pieniężnej w opublikowanym w środę komunikacie.

Rada oceniła, że obecny poziom stóp procentowych "sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - stwierdziła.

W ocenie RPP perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB - mimo oczekiwanego obniżenia - utrzyma się w najbliższych latach na relatywnie wysokim poziomie.

RPP zwróciła uwagę na "niepewność dotyczącą skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą" oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. "Inflacja - po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. - w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego" - zaznaczyła.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych (z 2,00 proc. w przypadku stopy referencyjnej).

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock