Jak negocjować pensję? Pięć rad przed rozmową kwalifikacyjną

TVN24 Biznes

pexels.comJak negocjować poziom wynagrodzenia?

Osoby przedzierające się przez setki ofert pracy na polskim rynku zarzucają potencjalnym chlebodawcom, że nie zamieszczają informacji o zarobkach. Wysokość stawek zależy od negocjacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oto rady, jak się do niej przygotować.

1. Poznaj zarobki w branży

Eksperci od zarządzania kadr zgodnie wskazują, że ważne jest należyte przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej.

Zanim zaczniemy negocjować stawkę, warto mieć rozeznanie, jak wygląda rynek pracy w danej branży, jak bardzo jest nasycony, ile osób ma podobne kompetencje. Takie informacje można pozyskać z wydawanych regularnie raportów płacowych, bądź też rozmów z pracownikami na podobnych stanowiskach.

Nawet, jeśli nie uzyskamy informacji o konkretnych kwotach, to przynajmniej zorientujemy się, jakie są „widełki” na danym stanowisku i w danej branży.

2. Nie mów, ile zarabiasz obecnie

Zdarza się, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pada zapytanie o zarobki kandydata. Eksperci są zgodni: nie powinniśmy odpowiadać na to pytanie, choć może to wydawać się kłopotliwe. Zamiast zdradzać poziom zarobków lepiej odbić piłeczkę i zapytać, po co naszemu rozmówcy takie informacje. Oczywiście nie możemy liczyć, że taka reakcja zmyli rozmówcę i nie będziemy musieli odpowiadać na pytanie. Być może jest to informacja konieczna do kontynuacji procesu rekrutacyjnego. Wtedy najlepiej zapytać, ile nasza nowa firma jest nam w stanie zaoferować.

3. Używaj języka korzyści

Wprawdzie negocjacje z przyszłym pracodawcą mogą być stresujące, ale nie powinniśmy ulegać emocjom. Warto pamiętać, aby w rozmowie podtrzymywać pozytywny nastrój i podkreślać nie tylko fakt, że obowiązki na nowym stanowisku to wielkie wyzwanie, ale także to, że będą wykonywane z pasją i zaangażowaniem. W trakcie negocjacji warto podkreślać swoje dokonania, czyli np. udane i trudne projekty, które udało się zrealizować. Jest to bowiem ważny argument za podniesieniem wynagrodzenia.

4. Podaj konkretną sumę

Eksperci od zarządzania kadr zalecają, aby w czasie negocjacji płacowych nie wskazywać swojego wynagrodzenia w tzw. widełkach. Kiedy bowiem podamy kwotę między np. 2,5 tys. a 3 tys. zł miesięcznie, to niemal pewne jest, że otrzymamy niższą stawkę. Dlatego najlepiej jasno postawić sytuację i powiedzieć, że oczekujemy np. 4 tys. zł brutto. Warto również zawsze podać wyższą kwotę, niż oczekujemy, aby pozostawić sobie miejsce na negocjacje i ewentualną obniżkę.

5. Trening

Rozmowę kwalifikacyjną, a także rozmowę o podwyżkę warto przećwiczyć. Możemy to zrobić sami przed lustrem w domu, czy też poprosić o próbę przyjaciół. Pozwoli nam to przewidzieć reakcję szefa i opanować nasze emocje, które mogą utrudnić nam przedstawienie merytorycznych argumentów. Samo to, że wypowiemy niektóre słowa na głos, pozwoli nam oswoić się z tym, czego oczekujemy. Po intensywnym treningu rozmowa na żywo nie będzie już taka trudna.

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować? Zobacz materiał wideo:

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować? TVN24 BiS

Autor: ag, msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl, marketwatch.com, themuse.com

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com