Ponad milion zamożnych Polaków. Najszybszy wzrost wartości majątku w Europie

Pieniądze

Liczba bogatych Polaków rośnieTVN24 BiS
wideo 2/6

W 2017 roku liczba dobrze zarabiających Polaków sięgnie 1,1 miliona - wynika z ósmej edycji badania firmy doradczej KPMG. Jak podano, nasz kraj jest liderem w Europie pod względem procentowego wzrostu wartości majątku. Najwięcej zamożnych Polaków zamieszkuje województwa mazowieckie, wielkopolskie i małopolskie.

Do grona dobrze zarabiających Polaków zalicza się osoby uzyskujące miesięczny dochód powyżej 7,1 tys. zł brutto. Jak wynika z ósmej edycji badania KPMG na temat rynku dóbr luksusowych, ich liczba w tym roku wyniesie nieco ponad 1,1 miliona, podczas gdy w ubiegłym roku było to nieco ponad 1 milion.

Łączne dochody brutto najlepiej zarabiających Polaków wyniosą w 2017 roku 249 mld zł.

Majątek rośnie najszybciej w Europie

Jak wskazano w raporcie, kluczową rolę w grupie nabywców produktów luksusowych stanowią osoby należące do kategorii HNWI (High-net-worth individual). Są to osoby posiadające majątek przekraczający milion dolarów.

W 2017 roku liczba Polaków zaliczających się do kategorii HNWI wzrosła o niemal 16 tys. osób - do 57 tysięcy. Z tego grona 203 osoby są w posiadaniu majątku większego niż 100 milionów dolarów.

Polska jest liderem pod względem procentowego wzrostu wartości majątku. Zdaniem autorów badania na wzrost aktywów netto Polaków miały wpływ przede wszystkim rosnące kursy akcji spółek na giełdzie. Rekordowy wzrost wartości majątku netto Polaków nie zmienił jednak miejsca Polski w rankingu europejskich krajów z największą liczbą HNWI. Liczba polskich milionerów jest nadal porównywalna z krajami, które mają dużo niższą populację, np. Finlandią, Portugalią oraz Czechami.

Liczba zamożnych PolakówTVN24 BiS

Najbogatsi na Mazowszu

Liczba bogatych Polaków, których miesięczne dochody w 2016 roku wynosiły powyżej 20 tys. zł brutto wyniosła 164 tys. osób. Podobnie jak w ubiegłych latach, największy odsetek bogatych Polaków zamieszkiwał województwo mazowieckie.

Rozliczając podatki za 2016 rok, zadeklarowali oni dochody w wysokości blisko 29 mld zł brutto. Prawie połowę tej kwoty zarobili bardzo bogaci Polacy, których dochody były wyższe niż 50 tys. zł miesięcznie. Na Mazowszu mieszkało blisko 11 tys. takich osób.

Drugie miejsce ex aequo pod względem liczby bardzo bogatych Polaków zajmują województwa wielkopolskie oraz małopolskie.

Liczba osób bogatych i ich łączny dochód brutto w 2016 rokuKPMG

Rośnie wartość rynku dóbr luksusowych

Według szacunków KPMG wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce po raz kolejny wzrośnie i wyniesie 21 mld zł w 2017 roku. Prognozy wskazują, że do 2021 roku rynek dóbr luksusowych w Polsce może osiągnąć wartość ponad 31 mld zł. Będzie to stanowiło blisko 48-procentowy wzrost w porównaniu do 2017 roku. Największym segmentem rynku dóbr luksusowych w Polsce od lat pozostaje segment samochodów marek premium oraz luksusowych, którego wartość jest szacowana na 12,3 mld zł. Prognozowana liczba rejestracji w 2017 roku nowych aut marek premium wyniesie 61 tys. sztuk, a marek luksusowych 176 sztuk. Na drugim miejscu znalazł się segment luksusowej odzieży oraz akcesoriów, którego wartość w tym roku wyniesie blisko 2,5 mld zł, a na trzecim usługi hotelarskie i SPA (1,7 mld zł). Jednym z najszybciej rosnących i rozwijających się segmentów jest natomiast rynek luksusowej biżuterii i zegarków.

Gdzie się zaczyna luksus

Zdaniem ankietowanych przez KPMG bogatych Polaków samochód można uznać za luksusowy, jeśli kosztuje powyżej 285 tys. zł.

Jeden metr kwadratowy luksusowego mieszkania powinien kosztować ponad 17 tys. zł. Tygodniowe wczasy w "luksusie" dla jednej osoby to wydatek minimum 9700 zł, damska sukienka - 3300 zł, garnitur męski - 4600 zł, damskie buty - 1800 zł, kolacja dla dwóch osób w restauracji - 1100 zł, a butelka luksusowego wina - 430 zł.

Średnie ceny, od jakich dany towar można uznać za luksusowyKPMG

Ponadto z badania wynika, że bogaty Polak pracuje średnio 10 godzin dziennie, a wolny czas spędza z rodziną, ale nie przed telewizorem. Jak czytamy, osoby bogate pragmatycznie podchodzą do wydawania pieniędzy. Większość regularnie korzysta z usług pomocy domowej (65 procent). Co czwarty posiada własnego trenera personalnego, a co piąty regularnie korzysta z usług ogrodnika. Ponad połowa bogatych Polaków spędza za granicą od 3 do 5 tygodni w roku. Preferowaną formą lokowania kapitału przez bogatych Polaków jest inwestowanie w rynek nieruchomości. 76 procent posiada drugie mieszkanie lub dom. Bogaci inwestują również w produkty inwestycyjne banków lub funduszy inwestycyjnych.

Firma doradcza KPMG przeprowadziła unikalne badanie na próbie blisko 100 Polaków, których miesięczne dochody brutto wynoszą minimum 20 tys. zł.

Majątek bogatychTVN24 BiS

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock