Apteki zadłużają się na potęgę. "W branży dzieje się coś niedobrego"

Pieniądze

sxc.huNa koniec września 2016 roku na rynku funkcjonowały 14622 apteki

W Polsce działa niespełna 15 tys. aptek. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że ponad 1,2 tys. z nich ma niezapłacone w terminie zobowiązania na łączną kwotę przekraczającą 52 mln złotych. Od początku roku liczba dłużników z tej branży zwiększyła się o prawie 12 proc., ale jeszcze bardziej gwałtownie wzrosło ich łączne zadłużenie - o ponad 30 proc.

Z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że pod koniec listopada 2016 roku w rejestrze dłużników znajdowały się 1252 apteki. Ich łączne zadłużenie to 52,6 mln zł. W sumie miały one 508 wierzycieli i 6125 zobowiązań. Dla porównania, na początku stycznia aptek-dłużników było 1120, a ich łączne zadłużenie nie przekraczało 40 mln złotych.

"Dzieje się coś niedobrego"

- W ciągu niespełna 11 miesięcy w bazie danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej liczba zadłużonych aptek wzrosła o prawie 12 proc., ale ich całkowite zadłużenie skoczyło w górę o ponad 30 proc. Średni dług wzrósł w tym czasie z 35,5 do 42 tys. zł. Taka sytuacja może sugerować, że w branży dzieje się coś niedobrego, zwłaszcza że spora część nich to małe apteki, dla których taka kwota jest znaczącym obciążeniem - podkreśla Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Większość, bo w sumie ponad 60 proc. aptecznych długów to zobowiązania wobec banków oraz funduszy sekurytyzacyjnych. Zadłużenie wobec nich jest bardzo podobne i sięga po około 16 mln zł. Kolejną pod względem wartości kategorię wierzycieli stanowi handel hurtowy i detaliczny, któremu apteki zalegają na ponad 7 mln zł. 85 proc. tej kwoty to długi wobec hurtowników - podaje KRD. - Apteki finansują bieżącą działalność nie tylko środkami własnymi, czy kredytem bankowym, ale często również kosztem dostawców. Wolniejsze rozliczanie się aptek z hurtownikami to dość powszechna praktyka w tej branży. Kiedy jednak rośnie liczba dystrybutorów farmaceutycznych, którzy dopisują apteki do Krajowego Rejestru Długów, to znak, że w wielu przypadkach przekroczony został poziom ich tolerancji - twierdzi Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Ogromna konkurencja

Według danych QuintilesIMS, na koniec września 2016 roku na rynku funkcjonowały 14622 apteki, o 180 więcej w porównaniu do września 2015 roku. W Polsce działa 388 sieci, do których należy 5,7 tys. aptek (39 proc.). Reszta to apteki niezależne. Wśród nowo otwieranych punktów przeważają apteki sieciowe, a w gronie zamykanych dominują natomiast apteki indywidualne. - Olbrzymia konkurencja, która panuje na tym rynku, to poważny problem dla wielu aptekarzy. Najwięksi gracze, którzy są w stanie wynegocjować zdecydowanie lepsze warunki umów z dostawcami rozwijają się. Z kolei pojedyncze, niezależne, apteki często nie są w stanie z nimi konkurować ani ceną, ani ofertą. To właśnie one najczęściej mają opóźnienia w płatnościach i to one znikają z rynku - uważa Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy. Jak wynika z danych KRD, aż w czterech województwach liczba aptek notowanych w Krajowym Rejestrze Długów przekracza 100. Są to województwo łódzkie (100), małopolskie (120), śląskie (206) oraz mazowieckie (231). Stanowią one ponad 50 procent ogólnej liczby zadłużonych aptek. Odpowiadają również za ponad połowę łącznego zadłużenia. Najmniej niepłacących w terminie aptek znajduje się natomiast w województwie lubuskim (19), warmińsko-mazurskim (23) oraz podlaskim (25). Najwyższe średnie zadłużenie mają apteki w województwie wielkopolskim. Łączne zadłużenie 97 aptek w Wielkopolsce sięga 7,18 mln zł. Na jedną "przypada" więc dług wynoszący niemal 74 tys. zł. To 76 proc. powyżej średniej krajowej. Co ciekawe, 120 aptek z Małopolski ma łączne zadłużenie w wysokości 2,38 mln zł. To oznacza średnią na poziomie 19,8 tys. złotych. To najniższy wynik wśród wszystkich województw - zaznacza KRD.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu