Ukraina spłaca długi. Propozycja Moskwy "interesująca"

Pieniądze


Rosja przedstawiła Ukrainie i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu propozycję dotyczącą trybu spłaty ukraińskiego długu, którego zapadalność przypada na grudzień - podał w poniedziałek rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Dodał on, że oferta ta może być podstawą uregulowania problemu zadłużenia Kijowa wobec Moskwy. Minister nie ujawnił żadnych szczegółów.

Propozycja Rosji "interesująca"

- Rosja przekazała propozycję dotyczącą trybu spłaty przez Ukrainę długu w kwocie 3 mld dolarów, którego termin zapadalności przypada na grudzień tego roku. Propozycja, z którą wystąpiła Rosja, jest interesująca i może być podstawą uregulowania problemu zadłużenia Ukrainy wobec Federacji Rosyjskiej - oświadczył Siłuanow, którego cytują rosyjskie media. Szef resortu finansów Rosji poinformował, że o swojej propozycji Moskwa będzie rozmawiać z MFW i jego kluczowymi akcjonariuszami.

- Jesteśmy też gotowi do negocjacji ze stroną ukraińską - zadeklarował. Rosja posiada ukraińskie obligacje warte 3 mld dol. Kupiła je w grudniu 2013 roku, tj. jeszcze przed odsunięciem od władzy poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, co nastąpiło w lutym 2014 roku. Termin zapadalności tych papierów to grudzień 2015 roku. Moskwa dotąd nie zgadzała się na restrukturyzację ukraińskiego długu, argumentując, że wierzycielem w tym wypadku nie jest struktura komercyjna, lecz państwowa. Podkreślała przy tym, że niespłacenie przez Ukrainę długu będzie oznaczać niewypłacalność tego kraju.

Kijów musi się dogadać z wierzycielami

W sierpniu Kijów zawarł porozumienie z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Operacja ta ma zmniejszyć dług Ukrainy do 15,5 mld dolarów. Ustalono, że z należności głównej odpisane zostanie 20 proc., czyli około 3,6 mld USD, a zapadalność reszty długów zostanie przełożona na 2019 rok. W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku czteroletniego programu rozszerzonego finansowania Ukraina otrzyma pomoc MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Warunkiem jest porozumienie Kijowa z wierzycielami o zmniejszeniu zadłużenia. Zgodnie z własnymi przepisami MFW nie ma prawa przyznawać kredytów krajom, które zalegają ze spłatami pożyczek bądź uznane zostały za niewypłacalne.

"Zachód żąda od Ukrainy więcej niż od Rosji"TVN24 Biznes i Świat

Autor: ag / Źródło: PAP