TVN24 Biznes | Pieniądze

"OPEC+ zaskoczył". Szykują się kolejne podwyżki cen dla kierowców

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Ekspertka BM Reflex o cenach paliw
Ekspertka BM Reflex o cenach paliwTVN24
wideo 2/5
TVN24Ekspertka BM Reflex o cenach paliw

Średni poziom cen benzyny i diesla przekroczy 5 złotych za litr - prognozują analitycy Biura Maklerskiego Reflex. Podwyżek spodziewa się także e-petrol. Analitycy wskazali, że "decyzje, które zapadły na odbywającym się w tym tygodniu spotkaniu OPEC+, dla kierowców w Polsce oznaczają dalszy wzrost cen paliw na stacjach".

BM Reflex podało, że średnio benzyna bezołowiowa 95 w detalu kosztuje aktualnie 4,98 zł/l, bezołowiowa 98 - 5,27 zł/l, olej napędowy - 4,97 zł/l, a autogaz - 2,50 zł/l. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny na stacjach paliw

Analitycy zwrócili uwagę, że początek nowego miesiąca przyniósł kontynuację wcześniejszych podwyżek cen paliw na stacjach średnio o 2-3 grosze na litrze. "W porównaniu do podwyżek z II połowy lutego te ostatnie są już zdecydowanie mniejsze, co nie oznacza, że to koniec wzrostu cen w detalu" - zaznaczyli przedstawiciele BM Reflex.

Ich zdaniem możemy bowiem obserwować kolejne podwyżki cen już w następnym tygodniu. Wszystko ze względu na decyzję członków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i innych producentów surowca, czyli OPEC+ i ponowny wzrost cen ropy Brent w okolice 68 dolarów za baryłkę, przy jednoczesnym osłabieniu złotego wobec dolara amerykańskiego.

"W ich efekcie średni poziom cen Pb 95 i diesla przekroczy poziom 5 zł/l i w przypadku benzyny byłby to wówczas poziom najwyższy od września 2019 roku" - wskazali analitycy BM Reflex.

ROPA (BRENT)
USD/PLN

Spotkanie OPEC+

Analitycy portalu e-petrol określili decyzję OPEC+ mianem zaskakującej. W czwartek odbyło się wirtualne posiedzenie krajów sojuszu na temat wielkości dostaw ropy z tej grupy producentów.

"Członkowie porozumienia OPEC+ nie zdecydowali się na poluzowanie limitów wydobycia, poza niewielkimi ustępstwami na rzecz Rosji i Kazachstanu. Do tego inwestorów na rynku naftowym mocno zaskoczyła Arabia Saudyjska, która zdecydowała się przedłużyć wdrożone w lutym ograniczenia w produkcji ropy" - czytamy w komentarzu przygotowanym przez e-petrol.

Przedstawiciele portalu branży petrochemicznej dodali, że "decyzje, które zapadły na odbywającym się w tym tygodniu spotkaniu OPEC+, dla kierowców w Polsce oznaczają dalszy wzrost cen paliw na stacjach".

Ceny ropy poszybowały mocno w górę w tym roku dzięki ograniczeniom dostaw surowca z OPEC+ i wspomaganej przez wprowadzenie szczepionek na COVID-19 odbudowie zużycia ropy, która spowodowała spadki zapasów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości