TVN24 Biznes | Pieniądze

Rodzina 500 plus. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku, by nie stracić pieniędzy

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik ZUS o wnioskach o świadczenie z programu Rodzina 500 plus
Rzecznik ZUS o wnioskach o świadczenie z programu Rodzina 500 plusTVN24
wideo 2/4
TVN24Rzecznik ZUS o wnioskach o świadczenie z programu Rodzina 500 plus

Trwa nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 500 plus. Aby zachować ciągłość wypłaty pieniędzy, należy złożyć wniosek do końca czwartku. Wówczas świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 1 czerwca ruszył nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał do 31 maja następnego roku kalendarzowego. - 1 czerwca, można powiedzieć, wszedł w życie nowy okres świadczeniowy, na który rodzice powinni złożyć wniosek - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dlatego ZUS zwraca uwagę, że warto złożyć do końca czerwca. Jak zaznaczono, wówczas świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 roku. - Jeżeli ktoś złoży wniosek w lipcu, czy sierpniu, to świadczenie zostanie przyznane od tego miesiąca, od którego złożyliśmy wniosek - wyjaśnił Żebrowski.

Jest jednak jeden wyjątek. - Inaczej jest w przypadku dzieci, które się urodziły w czerwcu. Wówczas mamy trochę więcej na złożenie tego wniosku - mamy trzy miesiące. Nawet, jeżeli złożymy ten wniosek w sierpniu na dziecko urodzone w czerwcu, to otrzymamy zwrot za te trzy miesiące - zaznaczył rzecznik Zakładu. Ta zasada dotyczy również kolejnych miesięcy.

Rodzina 500 plus - terminy wypłat

Wnioski można składać wyłącznie przez internet. Rodzice mają do dyspozycji trzy kanały elektroniczne wnioskowania o świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus. Wnioski można składać za pośrednictwem: portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz bankowości elektronicznej.

Zakład podkreślił, że "ważne jest także, aby poprawnie wypełnić wniosek". "Błędy mogą wpłynąć na czas przyznania środków. Dlatego warto przed wysłaniem wniosku sprawdzić PESEL i numer konta. Należy również zaznaczyć odpowiedni okres świadczeniowy, na który ZUS wypłaci pieniądze. Trwa on od 1 czerwca do 31 maja 2023 roku" - czytamy w czwartkowym komunikacie.

Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Każdy rodzic ma stały termin płatności, który może sprawdzić na PUE ZUS. "Termin płatności został przydzielony automatycznie i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Kolejne terminy wypłat to 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22. dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej" - wyjaśnił ZUS.

Od 26 marca ruszyła możliwość składania wniosków o świadczenie 500 plus przez uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego br. Wnioski są dostępne w języku ukraińskim i można je złożyć za pomocą PUE ZUS.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości