Szczecin zarabiał na 500 plus. A mieszkańcy nie mogli doczekać się wypłat

Pieniądze

tvn24Rodzina 500 plus. Opieszałość szczecińskich urzędników

Urzędnicy miejscy w Szczecinie tak długo trzymali na koncie pieniądze przeznaczone na wypłatę świadczeń w ramach programu 500 plus, że zdążyli na tym zarobić prawie 9 tys. zł. Wypłaty ruszyły w ubiegły czwartek, czyli ponad 1,5 miesiąca po uruchomieniu programu. A mogło być jeszcze później, gdyby nie reakcja wojewody.

O sytuacji w Szczecinie zrobiło się głośno w ub. tygodniu. Miasto dostało od wojewody 10 mln zł na wypłatę świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus, ale nie spieszyło się z wypłatami. Opieszałość urzędników nie spodobała się wojewodzie, który nakazał zwrot całej kwoty.

- Miasto Szczecin deklarowało w rozmowach z wojewodą, że pieniądze z programu będą wypłacane na przełomie czerwca i lipca. W związku z tym wojewoda podjął decyzję, że jeżeli miasto nie wykorzystuje w tym momencie dotacji to może ona wrócić do budżetu wojewody - wyjaśniał Piotr Pieleszek z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Jak dodał miasto zmieniło jednak zdanie i poinformowało, że zacznie wypłacać pieniądze w maju. - Na konto wojewody trafiła więc tylko połowa kwoty, czyli ok. 5 mln zł - powiedział Pieleszek.

Pieniędzy nie zabraknie

Szczecin rozpoczął wypłaty w czwartek. Na 18 tys. złożonych wniosków zrealizowano na razie niewiele ponad tysiąc.

Jak urzędnicy tłumaczą opóźnienie? Twierdzą, że chcieli dobrze zweryfikować wszystkie wnioski. - Chcieliśmy poprawić błędy, wezwać osoby, które ewentualnie miały część rzeczy do poprawienia. Mieliśmy bardzo dużo błędów, szczególnie we wnioskach internetowych. Chcieliśmy mieć też absolutną pewność przed samą wypłatą, że wszystkie czynności, które podejmujemy będą zrobione w 100 procentach poprawnie. Tak, aby uniknąć później kłopotów - usłyszeliśmy w urzędzie miasta.

Na opóźnieniu wypłat udało się miastu zarobić. Jak przyznają urzędnicy, od kwoty przeznaczonej na wypłaty świadczeń urosły odsetki w wysokości 8700 zł. Stanowczo zaprzeczają jednak, że trzymali pieniądze na koncie tak długo, żeby na tym zarabiać.

Rodzina 500 plus. Opieszałość szczecińskich urzędnikówTVN24 BiS

Miasto zwróciło wojewodzie 5 mln zł., ale nie oznacza to, że zabraknie pieniędzy na wypłaty świadczeń. Gdy te ruszą pełną parą, wojewoda przekaże miastu z powrotem pozostałą sumę.

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

Autor: ToL//km / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: