Kryterium dochodowe w 500 plus? Prezes PFR odpowiada

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Paweł Borys o 500 plus i dodatkach dla emerytów (wypowiedź z listopada 2022 roku)
Paweł Borys o 500 plus i dodatkach dla emerytów (wypowiedź z listopada 2022 roku)TVN24
wideo 2/5
TVN24Paweł Borys o 500 plus i dodatkach dla emerytów

Trzeba ostrożnie ciąć wydatki, aby uniknąć recesji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W jego ocenie nie będzie cięć w programie Rodzina 500 plus, na przykład poprzez wprowadzenie kryterium dochodowego.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 był pytany, czy wyobraża sobie cięcie wydatków np. poprzez wprowadzenie kryterium dochodowego w programie Rodzina 500 plus. - Nic mi na ten temat nie wiadomo, natomiast też trzeba ostrożnie (ciąć wydatki - red.), bo (...) musimy też uniknąć recesji. Mocniejsze cięcie wydatków spowoduje, że w przyszłym roku byłoby ryzyko, że polska gospodarka wejdzie w recesję, tak jak niemiecka, czy włoska - powiedział Borys.

Jak wskazał, ewentualne cięcie w 500 plus "wpłynęłoby na pewno wprost na konsumpcję". Być może w odniesieniu do samych osób najbogatszych nie, ale już takie większe cięcia wydatków nie będą nie bez znaczenia dla wzrostu gospodarczego - ocenił prezes PFR.

Borys przyznał, że wydaje mu się, iż 500 plus w obecnym kształcie jest nienaruszalne.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

Dodatki dla emerytów

Gość "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 był pytany, czy w obecnej sytuacji budżetowej trzynasta i czternasta emerytura to dobry pomysł. - Uważam, że jeżeli w Polsce emerytury na rękę to jest 1700 złotych i mamy takie problemy związane z cenami energii, to trzeba tym osobom pomóc - powiedział prezes PFR.

Nie zgodził się, że może lepszym rozwiązaniem byłoby, aby podwyższyć najniższe emerytury, a porzucić takie programy jak trzynasta i czternasta emerytura. - Z mojej perspektywy jako ekonomisty, takie rozwiązanie jest lepsze, bo jest bardziej elastyczne. W sytuacji, kiedy rzeczywiście byłoby trudno i budżetu nie byłoby stać na trzynaste, czternaste emerytury, można się wycofać, natomiast trwałe podwyższenie powoduje, że te tak zwane sztywne wydatki w budżecie po prostu trwale rosną - wyjaśnił Borys.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że jak zostało zapisane w przyszłorocznym budżecie "w przyszłym roku takiej sytuacji nie będzie".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości