Reuters: Deutsche Bank chce opuścić Polskę. Bank zaprzecza

Pieniądze

ShutterstockDeutsche Bank Polska jest 11. największym kredytodawcą w Polsce

Deutsche Bank planuje sprzedać swój polski oddział - informuje Reuters, powołując się na dwa źródła w banku. Problemem może być jednak znalezienie kupca. Grupa Deutsche Bank podkreśla, że to "wyłącznie niezgodne z prawdą pogłoski rynkowe".

Największy bank w Niemczech stara się sprzedać szereg zagranicznych aktywów, aby spróbować zwiększyć swój kapitał i uprościć działalność w ramach restrukturyzacji prowadzonej przez dyrektora generalnego Johna Cryana.

Agencja zwraca uwagę, że ewentualna sprzedaż banku Deutsche Bank Polska będzie oznaczała opuszczenie Polski przez kolejną zagraniczną grupę bankową, podczas gdy rząd chce zwiększyć zaangażowanie w krajowe banki, dokonując tzw. repolonizacji.

Kredyty walutowe

Źródła Reutera zaznaczają jednak, że Deutsche Bank może mieć problemy ze znalezieniem kupca. Przeszkodą może być bowiem portfel kredytów, wśród których jedną trzecią stanowią kredyty walutowe - głównie denominowane w euro i frankach szwajcarskich kredyty hipoteczne.

Reuters wskazuje, że wydaje się mało prawdopodobnym, by Komisja Nadzoru Finansowego umożliwiła sprzedaż kredytów hipotecznych. Przypomniano, że w przypadku choćby transakcji, która miała na początku tego roku, między GE Money i Alior Bankiem, KNF naciskała na wydzielenie portfela kredytów walutowych.

- Podstawowym pytaniem jest, kto byłby gotowy kupić Deutsche Bank Polska. Jeśli pozbawi się z jego portfela kredyty denominowane we frankach, to niewiele zostanie - zwraca uwagę źródło.

Reakcja banku

Deutsche Bank odmówił komentarza agencji. Reagując na informację, firma wydała oświadczenie: "Grupa Deutsche Bank nie komentuje tego typu spekulacji medialnych. Informacje zawarte w materiale są wyłącznie niezgodnymi z prawdą pogłoskami rynkowymi" - czytamy w przesłanym tvn24bis.pl komunikacie.

Deutsche Bank Polska z aktywami w wysokości 38 mld zł jest 11. największym kredytodawcą w Polsce. Jego zyski spadły jednak w ubiegłym roku, a przyczyniły się do tego rekordowo niskie stopy procentowe i wpłata na fundusz gwarancyjny.

Pod koniec sierpnia informowaliśmy, że PZU jest zainteresowany zakupem Pekao SA, drugiego największego banku w Polsce. Gościem TVN24 BiS był Rafał Sadoch (23.08.2016):

PZU przejmie Bank Pekao SA?

Autor: mb/gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock