Tak dużo pieniędzy jeszcze nie było. Najlepszy sezon w historii polskiej piłki

Pieniądze


Wpływy transferowe klubów piłkarskiej Ekstraklasy osiągnęły w sezonie 2016/2017 wartość 33,5 miliona euro - wynika z raportu Grant Thornton. To najlepszy wynik w historii.

Jak zauważa w swoim raporcie Grant Thornton, polskie kluby sprzedały wielu cennych zawodników. Wśród nich raport wymienia króla strzelców sezonu 2015/2016 Węgra Nemanję Nikolicia (Legia Warszawa) i młodych, uzdolnionych zawodników Ekstraklasy: Bartosza Kapustkę (Cracovia), Ondreja Dudę (Legia Warszawa), Karola Linettego (Lech Poznań) czy Bartłomieja Drągowskiego (Jagiellonia Białystok).

W rezultacie, według szacunków portalu Transfermarkt.pl, przychody z transferów osiągnęły wartość 33,5 mln euro, czyli niemal cztery razy większą niż w sezonie 2015/2016 oraz o 10,4 mln euro większą niż w sezonie 2010/2011, do którego należał poprzedni rekord.

Łączna wartość wpływów transferowych klubów piłkarskiej Ekstraklasy w poszczególnych sezonach (w milionach euro)Grant Thornton

"Na wzrost przychodów ze sprzedaży piłkarzy w sezonie 2016/2017 wpłynęły przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze, udany występ na Euro 2016 podbił wartość niektórych zawodników z Ekstraklasy. Po drugie, gra Legii Warszawa w Lidze Mistrzów poprawiła ogólne postrzeganie piłkarzy grających w polskiej lidze, czego rezultatem była między innymi sprzedaż Aleksandara Prijovicia i Bartosza Bereszyńskiego w zimowym okienku transferowym" - wskazuje cytowany w komunikacie Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający w Grant Thornton.

Rekordy mistrza Polski

Jednocześnie dla klubów piłkarskiej Ekstraklasy rekordowe wpływy transferowe przełożyły się na wzrost wydatków. Kluby piłkarskiej Ekstraklasy przeznaczyły na wzmocnienia 8,03 mln euro, a więc o 200 tys. euro więcej niż przed rokiem i o prawie 800 tys. więcej niż przed dwoma laty. To wynik najwyższy od czasu rekordowego sezonu 2010/2011, kiedy wydatki transferowe wyniosły 18 mln euro.Największe wpływy transferowe w sezonie 2016/2017, miała Legia Warszawa. Mistrz Polski podczas letniego i zimowego okienka transferowego sprzedał zawodników za łączną kwotę 14 mln euro, co stanowiło 41,7 proc. wartości wszystkich transferów z Ekstraklasy.Na drugim miejscu uplasował się Lech Poznań, którego przychody ze sprzedaży piłkarzy osiągnęły wartość 6,07 mln euro. Podium zamyka Cracovia, która co prawda sprzedała tylko jednego piłkarza, ale za to za kwotę aż 5 mln euro. Chodzi o Bartosza Kapustkę, który dzięki dobrej grze w reprezentacji Polski trafił latem do mistrza Anglii Leicester City.Legia Warszawa jest również liderem pod względem wydatków transferowych w sezonie 2016/2017. Mistrz Polski wydał na wzmocnienia aż 4,5 mln euro. To 56 proc. wszystkich wydatków na nowych zawodników poniesionych przez kluby piłkarskiej Ekstraklasy.Sprzedaż zawodnikówJak czytamy w raporcie, aktualny mistrz Polski okazał się również najlepszy w zestawieniu prezentującym wpływy ze sprzedaży wychowanków od sezonu 2009/2010. Dzięki sprzedaży takich zawodników jak Ariel Borysiuk, Maciej Rybus, Dominik Furman czy Rafał Wolski, Legia Warszawa zarobiła 13,6 mln euro.Kolejne kluby w tym rankingu - Cracovia i Jagiellonia Białystok - zarobiły odpowiednio 6,5 mln i 5,05 mln euro. Łączne wpływy klubów piłkarskiej Ekstraklasy z transferów wychowanków od sezonu 2009/2010 wyniosły 39,8 mln euro.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl