Pieniądze

Hakerzy nie złamią SKOK-ów? Jest nowa rekomendacja KNF

Pieniądze

ShutterstockKomisja podkreśla, że wydanie rekomendacji przyczyni się do podniesienia jakości zarządzania i poziomu bezpieczeństwa IT w spółdzielczych kasach

Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała założenia rekomendacji D-SKOK, dotyczącej zarządzania obszarami technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo–kredytowych - poinformowała KNF w komunikacie.

Komisja podkreśla, że wydanie rekomendacji przyczyni się do podniesienia jakości zarządzania i poziomu bezpieczeństwa IT w spółdzielczych kasach. "Potrzeba wydania rekomendacji wynika z postępu technologii IT oraz ciągłego wzrostu zależności instytucji finansowych od rozwiązań teleinformatycznych, przy jednoczesnym wzroście skali i stopnia zaawansowania obserwowanych zagrożeń" - czytamy w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu KNF.

Kto jeszcze?

Wcześniej analogiczne rekomendacje i wytyczne w obszarze IT zostały przez KNF wydane m.in. dla banków, zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, powszechnych towarzystw emerytalnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych. "Objęcie adekwatnymi uregulowaniami spółdzielczych kas pozwoli utrzymać spójność wymagań nadzorczych ukierunkowanych na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa" - zaznaczyła komisja. Z niektórych zasad rekomendacji mają być wyłączone SKOK-i o sumie bilansowej poniżej 50 milionów złotych oraz liczbie członków poniżej 10 tysięcy. Projekt rekomendacji, dodaje KNF, zostanie przekazany do publicznych konsultacji w II kwartale 2016 r. Komisja podjęła też we wtorek jednogłośnie decyzję o umorzeniu postępowania w przedmiocie przejęcia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni przez inną spółdzielczą kasę oszczędnościowo–kredytową, "ze względu na wystąpienie przesłanki określonej w art. 74c ust. 3 ustawy o SKOK". Artykuł ten zakłada, że KNF może podjąć decyzje o przejęciu jednej kasy przez drugą, jeżeli w wyniku przejęcia stosunek funduszy własnych do wartości aktywów kasy przejmującej nie obniży się poniżej 1 proc. Jednocześnie KNF wszczęła postępowanie administracyjne w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego przez bank. W związku z tym komisja w terminie do 18 stycznia br. włącznie oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego.

Prof. Orłowski: trzeba będzie ustalić granicę nadzoru nad SKOK-ami

Prof. Orłowski: trzeba będzie ustalić granicę nadzoru nad SKOK-ami
Prof. Orłowski: trzeba będzie ustalić granicę nadzoru nad SKOK-ami TVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości