Małym firmom będzie trudniej o kredyt. Banki zaostrzą politykę

Pieniądze

Bartosz Wyżykowski o wzroście rat kredytówTVN24 BiS
wideo 2/3

W ostatnim kwartale 2017 roku banki planują zaostrzyć politykę kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podobne ruchy planowane są odnośnie do kredytów konsumenckich. Odetchnąć mogą osoby, które pod koniec roku zamierzają ubiegać się o kredyt na mieszkanie. W tym przypadku, banki nie zamierzają zmieniać swojej polityki.

W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował kwartalny raport dotyczący sytuacji na rynku kredytowym. Z dokumentu wynika, że w ostatnim kwartale 2017 roku banki planują zaostrzyć politykę kredytową odnośnie małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) i w przypadku kredytów konsumenckich.

Jednocześnie, w pierwszym przypadku banki oczekują wzrostu popytu, zwłaszcza w przypadku kredytów długoterminowych. Jeśli chodzi o kredyty dla konsumentów, tylko pojedyncze banki prognozują wzrost popytu. W trzecim kwartale wzrósł on o ok. 17 proc., choć niektóre banki również zdecydowały się na zaostrzenie kryteriów. Z raportu NBP wynika, że wzrost ten wynikał m.in. z zapotrzebowania na finansowanie zakupu m.in. lodówek i telewizorów, czyli tzw. dóbr trwałego użytku.

Kredyty mieszkaniowe

Za to III kwartale 2017 roku banki odczuły spadek popytu na kredyty mieszkaniowe (o ok. 14 proc.), choć NBP zaznacza, że odpowiedzi poszczególnych banków były dość istotnie zróżnicowane. Ostatnie miesiące bieżące roku nie przyniosą jednak zmian w polityce kredytowej banków w tym zakresie. I w tym przypadku tylko pojedyncze banki przewidują wzrost popytu.

Autor: sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock