Polska liga dogania Zachód. Wiemy, ile zarabiają kluby Ekstraklasy

Pieniądze


Legia Warszawa jest liderem przychodów w polskiej lidze, ale to Lech Poznań zanotował ich najwyższy skok rok do roku. Kluby Ekstraklasy łącznie po raz pierwszy w historii zbliżyły się do bariery 500 milionów złotych, co daje nam poziom podobny do ligi austriackiej oraz duńskiej - wynika z najnowszego raportu "Piłkarska liga finansowa - rok 2015" przygotowanego przez Deloitte.

W tegorocznej edycji rankingu po raz kolejny najwyższe przychody z działalności sportowej odnotowała Legia Warszawa. Kolejne miejsca na podium zajęły Lech Poznań i Lechia Gdańsk. W stosunku do zeszłorocznego podium zaszła jedna zmiana. Wspomniana wcześniej Lechia przeskoczyła Wisłę Kraków. Warto zaznaczyć, że klub z Gdańska zawdzięcza awans dzięki zwiększonym w stosunku do zeszłego roku przychodom komercyjnym.

Do przychodów komercyjnych zaliczono m.in. wpływy z umów sponsorskich, reklam, sprzedaży koszulek, pamiątek klubowych.

Legia liderem

Legia Warszawa po raz kolejny osiągnęła poziom ponad 100 milionów złotych z działalności sportowej, tym samym będąc jedynym do tej pory klubem w historii Ekstraklasy, który przekroczył tę magiczną barierę.

Klub z Warszawy zanotował wzrost przychodów w stosunku do roku ubiegłego na poziomie 4 proc. Najwięcej pieniędzy do kasy klubu wpłynęło z działań komercyjnych stanowiących 39 proc. łącznych przychodów. Na miejscu drugim uplasowały się przychody z transmisji, natomiast najniższe - z dnia meczu - stanowiły 29 proc.

Ranking łącznych przychodów w roku 2015 (mln PLN)Deloitte

Najwyższy skok

Miejsce drugie w tegorocznym rankingu przychodów zajął Lech Poznań. Klub z Poznania odnotował najwyższy skok rok do roku - ponad 30 milionów złotych. Przyczyniły się do tego zdobyte Mistrzostwo Polski w sezonie 2014/2015 oraz dodatkowe przychody z UEFA.

Najistotniejszą kategorią przychodów Lecha były przychody z transmisji i premie za europejskie puchary stanowiące 43 proc. łącznych przychodów. Drugie pod względem udziału z wynikiem 30 proc. były przychody komercyjne, natomiast na trzecim miejscu z udziałem na poziomie 27 proc. były przychody z dnia meczu.

Zarówno Lech, jak i Legia są przykładami klubów, które dzięki udanym występom w Europie odnotowały znaczącą poprawę wyników finansowych.

Miejsce trzecie w tegorocznym raporcie przychodów sportowych zajęła Lechia Gdańsk, która odnotowała przychody na poziomie 44,7 miliona złotych.

Pod względem udziałów poszczególnych kategorii, w przychodach Lechii większy procent stanowią przychody komercyjne (64 proc.), drugie co do wielkości przychody transmisyjne stanowią 23 proc., natomiast najniższe są przychody z dnia meczu stanowiące 13 proc.

Struktura przychodów poszczególnych klubów Ekstraklasy w 2015 rokuDeloitte

Przyczyny

W tegorocznym raporcie łączne analizowane przychody wzrosły w stosunku do roku ubiegłego. Przychody sportowe osiągnięte przez kluby Ekstraklasy w roku 2015 są najwyższymi od 2006 roku (w roku 2007 powstał pierwszy raport "Piłkarska Liga Finansowa" analizujący sytuację na Polskich boiskach w roku 2006).

W stosunku do roku 2006 przychody w Ekstraklasie wzrosły o 250 proc. A kluby łącznie po raz pierwszy w historii zbliżyły się do bariery 500 milionów złotych.

Główną przyczyną tak dużego skoku był awans Zagłębia Lubin do Ekstraklasy oraz udział Lecha Poznań i Legii Warszawa w rozgrywkach europejskich. Klub z Lubina dzięki wysokim przychodom od sponsorów istotnie wpłynął na poprawę wyników całej Ekstraklasy. Zagłębie w pojedynkę przewyższyło pod względem generowanych przychodów obydwu spadkowiczów, którzy opuścili Ekstraklasę wraz z końcem sezonu 2014/2015.

Wśród tegorocznych klubów występujących na boiskach Ekstraklasy łącznie wzrost przychodów zanotowało 10 drużyn: Legia Warszawa, Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, Pogoń Szczecin, Cracovia Kraków, Jagiellonia Białystok, Ruch Chorzów, Piast Gliwice, Górnik Łęczna.

Spadek łącznych analizowanych przychodów zanotowały zaś: Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze, Korona Kielce, Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Na tle innych lig

W porównaniu do lig zagranicznych pod względem finansowym Ekstraklasa mogąca pochwalić się 118 mln euro łącznych przychodów znajduje się na poziomie porównywalnym do ligi austriackiej (T-Mobile Bundesliga) - 129 mln euro i duńskiej (SAS Ligaen) - 149 mln euro.

Ekstraklasa na tle innych ligDeloitte

Jak jednak czytamy w raporcie, z pewnością sukcesy odniesione przez polską reprezentację podczas minionych Mistrzostw Europy będą sprzyjać dobremu klimatowi wokół polskiej piłki nożnej.

Bezkonkurencyjnym liderem spośród europejskich rozgrywek jest angielska Premier League, która ma najwyższe przychody we wszystkich trzech strumieniach. Same tylko przychody komercyjne wynoszą 1,3 mld euro. Łącznie przychody angielskiej ligi wyniosły zaś 4,4 mld euro.

ZOBACZ CAŁY RAPORT "PIŁKARSKA LIGA FINANSOWA - ROK 2015"

Zobacz materiał o liczbach związanych z Euro 2016:

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl