Pieniądze

Co piąty Polak uważa, że nie płaci żadnych podatków. Zaskakujące wyniki badań

Pieniądze

Szybki PIT w jednym z centrów handlowych w Poznaniu (nagranie z 2015 roku)
tvn24Szybki PIT w jednym z centrów handlowych w Poznaniu (nagranie z 2015 roku)

Wiedza Polaków na temat podatków jest zaskakująco mała - wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wynika z najnowszych badań, 21 proc. Polaków uważa, że "nie płaci żadnych podatków, ani PIT-u, ani CIT-u, ani nawet VAT-u". Propozycję wprowadzenia nowego systemu podatkowego, w którym pracownicy nie musieliby się rozliczać na koniec roku, gdyż wszystkie podatki byłyby odprowadzane przez pracodawcę, popiera 91 proc. ankietowanych.

Raport "Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?" zaprezentował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców na podstawie badań prof. Dominiki Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Raport został przygotowany na podstawie badań ilościowych na reprezentatywnej próbie 1063 osób.

Chcą zmian

Jak czytamy w komunikacie związku: "obecny system podatkowy jest nieodpowiedni, przede wszystkim ze względu na jego skomplikowanie i niezrozumienie". Badanie pokazuje, że: "zdecydowana większość, bo aż 70 proc. Polaków jest za uproszczeniem dotychczasowego systemu podatkowego i wprowadzeniem nowego, w którym pracownicy nie musieliby się rozliczać na koniec roku z podatków, gdyż wszystkie podatki byłyby odprowadzane przez pracodawcę" - czytamy w komunikacie.

"91 proc. Polaków uważa, że taki system jest lepszy od dotychczasowego, a 68 proc., że byłby to system lepszy dla Polski niż dotychczasowy. Większość Polaków postrzega taki system jako lepszy dla wszystkich: obywateli, przedsiębiorców i państwa" - dodano.

Znajomość podatków

Jednocześnie autorka badania wskazuje, że faktyczna wiedza na temat rodzajów podatków: PIT, VAT, CIT jest bardzo mała. Chociaż 90 proc. twierdzi, że słyszało o podatku PIT, to cały czas 16 proc. pracujących na umowę o pracę jest przekonana, że nie płaci takiego podatku. Podobnie z podatkiem VAT - 90 proc. słyszało o takim podatku, 70 proc. twierdzi, że wie, na czym on polega, ale tylko 42 proc. uważa, że płaci taki podatek.

Najmniej znanym podatkiem jest podatek CIT, co nie dziwi, gdyż jest to podatek odprowadzany przez pracodawców. Ponadto 21 proc. Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków, ani PIT-u, ani CIT-u, ani nawet VAT-u. Z raportu wynika, że spośród osób pracujących na umowę o pracę 65 proc. rozlicza się samodzielnie. Pozostali zlecają wypełnienie fachowcom. Są to przede wszystkim osoby najmłodsze i o najniższym wykształceniu, które korzystają ze wsparcia rodziny i znajomych. Spośród osób samodzielnie rozliczających podatki aż 40 proc. uważa to zadanie za trudne.

Start koalicji

Prezentacja badania to równocześnie start koalicji "Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków", którą tworzą Centrum im. Adama Smitha, Forum dla Wolności i Rozwoju, Fundacja Klubu Ronina, Instytut Jagielloński, Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Warsaw Enterprise Institute oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W komunikacie ZPP czytamy, że: "Celem koalicji jest wprowadzenie bezspornego, taniego w poborze, prostego i efektywnego systemu podatkowego, który przyniesie nie mniejsze niż obecnie przychody dla budżetu i uwolni ludzi oraz przedsiębiorców od biurokratycznej mitręgi i potrzeby przebijania się przez gąszcz niezrozumiałych, a często sprzecznych ze sobą przepisów podatkowych".

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości