Rośnie liczba milionerów. Azjaci wkrótce zdetronizują Europę

Pieniądze

ShutterstockChiny zanotowały duży wzrost milionerów

Już 18,5 mln gospodarstw domowych na świecie dysponuje aktywami wartymi co najmniej 1 mln dol - wynika z najnowszego raportu Boston Consulting Group (BCG). W sumie kontrolują one majątek wart 168 bln dolarów. Coraz więcej milionerów jest w Indiach i Chinach.

Jak wskazuje BCG, wzrost o 5,2 proc. bogactwa na świecie był napędzany głównie przez obszar Azji i Pacyfiku, który według najnowszych prognoz już w przyszłym roku ma wyprzedzić Europę Zachodnią i znaleźć się za plecami Ameryki Północnej w klasyfikacji najbogatszych regionów świata.

Eksperci The Boston Consulting Group co roku analizują majątek należący do grupy najbogatszych rodzin, czyli takich, które dysponują aktywami inwestycyjnymi: gotówką, akcjami, obligacjami, jednostkami funduszy inwestycyjnych, wartymi co najmniej 1 mln dolarów.

Azja rośnie

Chiny odnotowały jeden z największych skoków pod względem najbogatszych gospodarstw domowych. Liczba ta w analizowanych dwunastu miesiącach wzrosła bowiem aż o 27 proc. do 2,07 mln.

Na uwagę zasługują także Indie, gdzie liczba najbogatszych rodzin w ubiegłym roku wzrosła o jedną czwartą do 71 876.

Region Azji i Pacyfiku był zresztą jedynym, który zanotował dwucyfrowy wzrost wynoszący 13 proc. Jak wskazuje BCG, "głównym motorem wzrostu" były Chiny, pomimo spowolnienia gospodarczego i rosnącej zmienności rynku.

Rosnąca liczba milionerów w tym regionie świata przyczyniła się do wzrostu globalnej fortuny najbogatszych do 168 bln dolarów w 2015 roku.

Jakie prognozy?

Ogólnie rzecz biorąc wzrost ten jednak wyhamował, spowalniając z 7,5 proc. w 2014 roku do 5,2 proc. w 2015 roku. Mimo teg oczekuje się, że w najbliższych latach dobrobyt finansowy nadal będzie rósł i wyniesie 224 bln dolarów w 2020 roku.

W ubiegłym roku na całym świecie o 6 proc. do 18,5 mln wzrosła liczba gospodarstw domowych, które dysponują aktywami wartymi co najmniej 1 mln dol. Oczekuje się, że do 2020 roku będą one odpowiadały za 52 proc. światowego bogactwa, w porównaniu do 47 proc. w 2015 roku.

Z europejskich krajów najwięcej, bo 961 tys. takich gospodarstw było w Wielkiej Brytanii, która została sklasyfikowana w zestawieniu BCG na czwartym miejscu. Za Stanami Zjednoczonymi, Chinami oraz Japonią. Pierwszą dziesiątkę krajów uzupełniły ponadto: Szwajcaria, Niemcy, Francja, Kanada, Włochy oraz Tajwan.

Zobacz materiał z programu "24 Godziny". Od milionera do zera:

Autor: mb / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock