Ranking globalnych centrów finansowych. Warszawa awansowała

Pieniądze

ShutterstockNa pozycję lidera w regionie awansowała Warszawa

Choć pozycje pięciu najważniejszych centrów finansowych globu pozostały niezmienione, to na poziomach lokalnych nastąpiło kilka przetasowań - wynika z najnowszej edycji Indeksu Globalnych Centrów Finansowych (GFCI). Na pozycję lidera w regionie awansowała Warszawa, ale polską stolicę niepokojąco szybko gonią inne miasta.

Indeks Globalnych Centrów Finansowych (GFCI) po raz pierwszy został opublikowany przez Z/Yen Group w marcu 2007 roku. Jego celem jest zbadanie konkurencyjności głównych centrów finansowych na świecie.

W tegorocznym zestawieniu opublikowano profile, oceny i rankingi dla 87 centrów finansowych globu, opierając się przy tym na dwóch źródłach danych - czynnikach zewnętrznych oraz ankiecie internetowej.

Londyn liderem

Maksymalnie centrum finansowe mogło uzyskać 1000 punktów. Najbliżej tego był Londyn, który w 2016 roku utrzymał pierwsze miejsce w globalnym zestawieniu największych centrów finansowych świata. Nawet mimo straty 5 pkt. względem poprzedniej edycji zestawienia. Stolica Wielkiej Brytanii uzyskała w tym roku 795 punktów.

Jednocześnie zmniejszyła się przewaga Londynu nad drugim w zestawieniu Nowym Jorkiem. Różnica wynosi zaledwie jeden punkt. Dlatego niewykluczone, że perturbacje związane z Brexitem doprowadzą wkrótce do zmiany na fotelu lidera.

Nowy Jork zanotował 2-pkt wzrost w najnowszym ratingu.

Zadowolone mogą być także inne amerykańskie centra finansowe. Awans z 8. na 6. pozycję zanotowało San Francisco, z 9. na 7. - Boston, zaś Chicago z 11 na 8.

Pierwsza dziesiątka największych centrów finansowych świata:

1. Londyn - rating: 795

2. Nowy Jork - rating: 794

3. Singapur - rating: 752

4. Hongkong - rating: 748

5. Tokio - rating: 734

6. San Francisco - rating: 720

7. Boston - rating: 719

8. Chicago - rating: 718

9. Zurych - rating: 716

10. Waszyngton - rating: 713

W Europie Zachodniej w czołówce znalazły się także Zurych (rating 716) i Luksemburg (rating 711), które mogą się pochwalić awansem w globalnym zestawieniu o odpowiednio 2 i 13 miejsc. Największym awansem w pierwszej dziesiątce w Europie Zachodniej może się pochwalić Dublin, który poprawił swoją pozycję o 8 miejsc. Na drugim biegunie znajduje się Genewa, która spadła aż o 8 pozycji w globalnym zestawieniu.

Europa Wschodnia i Azja Środkowa

Powody do zadowolenia ma także Warszawa, która w tegorocznej edycji zestawienia znalazła się na pierwszym miejscu w Europie Wschodniej i Azji Środkowej. Zrzucając tym samym z podium Stambuł.

Stolica Polski zanotowała 2-pkt. wzrost w ratingu, co w konsekwencji przyniosło awans o 3 pozycje w globalnym zestawieniu.

Warszawa na liście światowej jest na 45. miejscu. Podium w regionie uzupełniły inne stolice państw bałtyckich: Tallin i Ryga. Miasta te zanotowały jednocześnie gigantyczny skok w globalnym zestawieniu. Stolica Estonii przesunęła się aż o 28 pozycji w górę, zaś stolica Łotwy o 18.

Pierwsza dziesiątka największych centrów finansowych Europy Wschodniej i Azji Środkowej:

1. Warszawa - rating: 633

2. Tallinn - rating: 627

3. Ryga - rating: 625

4. Stambuł - rating: 620

5. Ałmaty - rating: 605

6. Praga - rating: 603

7. Budapeszt - rating: 596

8. Cypr - rating: 593

9. Moskwa - rating: 568

10. Petersburg - rating: 567

Liderzy pozostałych regionów: Ameryka Północna - Nowy Jork, Ameryka Łacińska i Karaiby - Kajmany, Azja i Pacyfik - Singapur, Bliski Wschód i Afryka - Dubaj.

Czy Unia Europejska jest osłabiona? Gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 BiS był Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego (14.09.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl, Z/Yen Group

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock