Polkom pracuje się lepiej. Awans w światowym rankingu

Pieniądze

ShutterstockRaport PwC: polski rynek pracy coraz bardziej przyjazny dla kobiet

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej przyjazny dla kobiet - wynika z nowego raportu PwC. W badaniu podkreślono, że Polska awansowała o trzy pozycje i znalazła się na 9. miejscu w rankingu "Women in Work Index", który analizował sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD.

Najnowsza edycja raportu "Women in Work Index" obejmuje dane za 2015 rok.

Awans o trzy pozycje

Awans Polski - zaznaczono w raporcie - jest przede wszystkim związany z dużym spadkiem bezrobocia wśród kobiet (z 18 proc. do 8 proc. w 2015 r.) oraz ze zwiększeniem stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (wśród kobiet). Powodem awansu Polski jest także jedna z najmniejszych różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn.

- Wskaźnik tzw. pay gap w naszym kraju wynosi obecnie 7 proc. Mniejszym mogą pochwalić się jedynie Nowa Zelandia i Słowenia - napisano.

Różnica do zniwelowania?

Jak wynika z analizy PwC, jeśli obecny pozytywny trend utrzyma się na tym samym poziomie, to różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce uda się zniwelować do 2021 r. – najszybciej spośród wszystkich badanych krajów. - Rosnąca pozycja Polski w rankingu PwC Women in Work Index to kolejny przykład tego, jak wiele udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich lat dynamicznego rozwoju gospodarczego. Osobiście cieszy mnie fakt, że polscy przedsiębiorcy stawiają na kobiety, doceniając ich potencjał i kompetencje. Wyzwaniem ciągle pozostaje jednak zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych – oceniła Anna Sieńko, partner w PwC.

Kraje nordyckie na szczycie

W raporcie zwrócono uwagę, że tradycyjnie na pierwszych miejscach zestawienia PwC znalazły się kraje nordyckie: Islandia, Szwecja i Norwegia. Stawkę zamykają Meksyk, Korea Płd. i Grecja. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oprócz Polski, w pierwszej 10-tce znalazła się jeszcze Słowenia - 5. lokata. PwC jest firmą doradczą; przeprowadza m.in. audyty w zakresie doradztwa biznesowego, doradztwa podatkowego i prawnego. Ranking "Women in Work Index" powstał na podstawie analizy wskaźników, tj.: stopa bezrobocia, dostęp kobiet do rynku pracy, rodzaj zatrudnienie (pełny lub niepełny wymiar godzin), a także bezpieczeństwo pracy i równość wynagrodzenia w porównaniu z mężczyznami.

Zobacz: Nierówności płac w "Debacie Kobiet" (Wideo z 12.01.2017)

Nierówności płac w "Debacie Kobiet"TVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock