TVN24 Biznes | Pieniądze

Przepisy podatkowe Polskiego Ładu. Konsultacje potrwają dłużej niż zakładano

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych
wideo 2/6
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych

Konsultacje społeczne projektów podatkowych związanych z tak zwanym Polskim Ładem zostały przedłużone z dwóch do pięciu tygodni, potrwają do 30 sierpnia - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Resort tłumaczy, że wydłużenie konsultacji to odpowiedź na "sygnały płynące z rynku".

Jak przypomniało MF w komunikacie, propozycje przepisów podatkowych zawierają m.in. podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł "równo dla wszystkich, niezależnie od zarobków", czy wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego. Ministerstwo twierdzi, że wprowadzenie zmian przełoży się na dodatkowe 14 mld zł rocznie w portfelach Polaków.

Polski Ład - kto zyska, kto straci?

Według ministerstwa w wyniku wprowadzenia proponowanych zmian, niemal 9 mln Polaków przestanie płacić PIT. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej, nie będą go płacić osoby najuboższe i prawie 70 proc. emerytów i rencistów - wskazał resort. Jak zaznaczył, proponowany pakiet rozwiązań podatkowych polepszy jakość życia Polaków i sprawi, że system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy, a firmy będą mogły się szybciej rozwijać. Dla ponad 23 mln Polaków zmiany w podatkach będą korzystne lub neutralne, a na zmianach skorzysta niemal 18 mln Polaków - podkreśliło MF.

Ministerstwo przypomniało, że proponuje zlikwidować "dysproporcję", z powodu której pracownik z rocznym wynagrodzeniem na poziomie 100 tys. zł płaci ok. 7,8 tys. zł składki zdrowotnej, a przedsiębiorca, który zarabia tyle samo, płaci tylko 4 581 zł, czyli o ponad 40 proc. mniej. Od przyszłego roku zarówno pracownik, jak i przedsiębiorca będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. swojego dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Wszystkie pieniądze z tego tytułu trafią do NFZ - zaznaczyło MF.

Jak twierdzi resort, brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku został zrekompensowany innymi rozwiązaniami. Dla przedsiębiorców Polski Ład przewiduje kilkanaście nowych rozwiązań oraz obniżkę stawek podatku ryczałtowego - przypomniało ministerstwo.

Resort podkreślił, że propozycje przewidują kontynuację już podjętych działań mających ograniczyć szarą strefę, w tym zatrudnianie na czarno i wyprowadzanie dochodów do rajów podatkowych. Proponowane działania pozwolą odzyskać ok. 6 mld zł w 2022 r. i ok. 9 mld zł w kolejnych latach - szacuje MF. To pieniądze, które należą się Polsce i Polakom - uważa Ministerstwo Finansów.

Swoje wyliczenia dotyczące wpływu proponowanych zmian podatkowych przekazała nam Konfederacja Lewiatan.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości