Ten bank chce porzucić SMS-y. Przełom w internetowych przelewach

Pieniądze

ShutterstockmBank jako pierwszy w Polsce wprowadza możliwość potwierdzenia transakcji w aplikacji mobilnej

Rewolucja w bankowości mobilnej. mBank jako pierwszy w Polsce wprowadza możliwość potwierdzenia transakcji w aplikacji mobilnej. Na początek z rozwiązania skorzystają chętni klienci w ramach akcji pilotażowej. Jak wskazuje bank, to alternatywa dla popularnych dziś haseł SMS-owych i kodów jednorazowych.

W pierwszej fazie bank proponuje klientom udział w pilotażu. I jak czytamy w komunikacie, dzięki temu będą oni mieć realny wpływ na finalny kształt usługi, która (po zebraniu i wdrożeniu uwag) zostanie udostępniona każdemu klientowi mBanku.

Mobilna autoryzacja transakcji

Mobilna autoryzacja transakcji bankowych przy pomocy aplikacji mobilnej to jedno z pierwszych tego typu wdrożeń na świecie i pierwsze w Polsce.

Cały proces odbywa się w aplikacji mobilnej banku i nie wymaga dodatkowego oprogramowania. Dziś klienci po zleceniu operacji w bankowości internetowej przepisują hasło z wiadomości SMS (przychodzącej na zarejestrowany w banku numer telefonu) lub przepisują ciąg znaków z listy kodów jednorazowych.

Nowe rozwiązanie eliminuje konieczność przepisywania haseł. Po zleceniu operacji w internetowym serwisie transakcyjnym, w aplikacji mobilnej banku od razu pojawia się powiadomienie autoryzacyjne (tzw. push). Wystarczy zalogować się do aplikacji i potwierdzić lub odrzucić transakcję jednym kliknięciem - wyjaśnia bank. Jednocześnie podkreślając, że prezentowany w powiadomieniu ekran szczegółów operacji jest bardzo czytelny i łatwo zorientować się, czy operacja, którą klient zamierza potwierdzić jest istotnie tą, którą zlecał i czy nie zawiera błędów.

Jak skorzystać?

Wszyscy ci, którzy chcą skorzystać z nowej opcji muszą jednak wykonać kilka niezbędnych kroków i uzbroić się w cierpliwość. Aby wziąć udział w pilotażu trzeba bowiem pobrać najnowszą aplikację w AppStore lub Google Play i złożyć wniosek o przystąpienie do pilotażu dostępny na stronie banku.

Po maksymalnie 24 godzinach od momentu złożenia wniosku, mobilna autoryzacja powinna pojawić się w aplikacji. Następnie należy ją aktywować w aplikacji banku, potwierdzając akcję kodem PIN.

Pilotaż potrwa do czasu uruchomienia przez bank nowej wersji aplikacji mobilnej. Od tego momentu autoryzacja będzie dostępna dla wszystkich klientów, bez konieczności wcześniejszego wypełniania wniosku zapisu na pilotaż.

To niejedyna zmiana w tym banku. Niedawno informowaliśmy, że mBank wprowadza prowizja za wypłaty ze wszystkich bankomatów dla własnych klientów. Nowe zasady korzystania z karty debetowej będą obowiązywać od 1 lutego 2017 roku.

Ławka, która naładuje telefon. Zobacz materiał z programu "Raport" w TVN Turbo (15.11.2016):

Ławka, która naładuje telefon. Niezwykły wynalazekTVN Turbo

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock